Zimnú údržbu v meste Vranov nad Topľou komplikujú zle odparkované autá

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Zamestnanci oddelenia verejnoprospešných služieb Mestského úradu vo Vranove nad Topľou začali so zimnou údržbou. Radnica opäť upozorňuje, že jedným z každoročných problémov sú zle zaparkované vozidlá, ktoré výrazne komplikujú technike údržbu.

Mesto Vranov nad Topľou spravuje približne 58 km ciest a 64 km chodníkov. Cestné komunikácie sú rozdelené do dvoch okruhov podľa dôležitosti. Prvý okruh zabezpečuje zjazdnosť ciest pre sanitky, hasičov a autobusy. Taktiež do tohto okruhu patria všetky cesty, ktoré sú na kopcoch (Dubník, Okulka, Sídlisko 1. mája, Vinice). „Už uplynulý týždeň, v noci z pondelka na utorok a taktiež počas uplynulého víkendu, sme vykonali prvé výjazdy komunálnej techniky – posypových strojov. S ich pomocou sme zrealizovali posyp cestných a peších komunikácií, a to soľou a drveným kamenivom. Zároveň priebežne vykonávame manuálne čistenie schodísk, autobusových zastávok, priechodov pre chodcov a chodníkov, ktoré nie je možné vyčistiť komunálnou technikou, uviedol vedúci oddelenia verejnoprospešných služieb Ján Fedorňák.

Zle zaparkované autá

V rámci zimnej údržby boli na Okulke, Sídlisku 1. mája a na Viniciach osadené uzatvárateľné 200 litrové nádoby s posypovou soľou. Tie slúžia obyvateľom týchto lokalít na posyp schodísk, parkovísk alebo chodníkov v blízkosti ich obydlí. „Najväčším problémom, ktorý sa opakuje každoročne aj napriek upozorneniam, sú zle zaparkované autá, ktoré nám bránia vykonať zimnú údržbu na cestách a chodníkoch. Práve takto zaparkované autá nám neumožňujú zrealizovať údržbu technikou. Preto musíme pristúpiť k manuálnemu čisteniu, čo je zdĺhavé a dokonca v niektorých prípadoch nemožné. Paradoxne tento jav sa viac vyskytuje pri rodinných domoch, kde obyvatelia majú vlastný dvor. Aj napriek tomu parkujú svoje autá na chodníkoch, či na okraji ciest a tým bránia prejazdu techniky. Táto situácia sa každým rokom zhoršuje, uviedol Ján Fedorňák.

Dispečing zimnej údržby

Na území mesta sa nachádzajú aj komunikácie, na ktorých vykonáva zimnú údržbu Správa a údržba ciest PSK – oblasť Vranov nad Topľou. Do tohto okruhu spadajú komunikácie: Lomnica – smer Kamenná Poruba, Lomnická ulica, Čemernianska ulica, Herlianska ulica, Prešovská ulica, Duklianskych hrdinov, Mlynská a Staničná ulica. Aj tento rok je obyvateľom mesta Vranov nad Topľou k dispozícii dispečing zimnej údržby na tel. č. 0901 770 045, ktorý je zriadený v budove bývalého Mestského bytového podniku, a.s.,“ citujeme z webovej stránky mesta Vranov nad Topľou.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!