VRANOV NAD TOPĽOU: Mesto argumentuje postup na cintoríne ako štandardný

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Hroby prikryté vetvami a nich položené časti kmeňov. Tento obraz na vranovskom cintoríne vyvolal na sociálnych sieťach širokú spoločenskú polemiku. Mesto Vranov nad Topľou sa bráni, že zvolený postup bol štandardný.

Ako vysvetlil vedúci odboru oddelenia verejnoprospešných služieb Mestského úradu vo Vranove nad Topľou Ján Fedorňák, k výrubu pristúpili na základe žiadostí občanov, ktorí majú hrobové miesta v nájme. Dôvodom bolo predovšetkým padajúce ihličie a živica, ktoré znehodnocovali pomníky. „Okrem obavy, že by sa stromy mohli vyvrátiť a poškodiť pomníky ešte viac, bolo dôvodom i to, že korene dvíhali hroby,“ reagoval Ján Fedorňák.

Postup je, podľa neho, štandardný. Z vetiev sa vytvorí  tlmiace lôžko, ktoré má ochrannú funkciu, ak by sa časť kmeňa pri zrezávaní uvoľnila a spadla. „Kladková technika bola zostrojená tak, aby sa nič nestalo, ale aj napriek tomu sme ešte situáciu istili tlmiacim lôžkom,“ dodal J. Fedorňák.

Zrezanie stromov zabezpečovala certifikovaná externá firma z Vranova nad Topľou. Na novinársku otázku, kto bude zodpovedný za prípadné poškodenia pomníkov, J. Fedorňák odpovedal, že mesto je poistené, no viackrát zdôraznil, že popísaný postup zvolili práve kvôli tomu, aby k škodám nedošlo. „Žiadny peň na pomník, ani kríž nepadol, navyše všetko istilo tlmiace lôžko. Vetvy sme odstránili a ihličie vyfúkali,“ uviedol J. Fedorňák.

V reakcii na to, že verejnosť ostala týmto postupom nemilo prekvapená, doplnil, že s viacerými, ktorí majú v týchto miestach hrobové miesta v prenájme, komunikoval osobne. „Čo sa týka termínu, boli sme závislí od toho, kedy bude môcť túto službu pre nás vykonať externá firma. Práce sme chceli dokončiť ešte v stredu, ale v ten deň sa konal aj pohreb a nechceli sme rušiť obrad. Z toho dôvodu sme práce prerušili, vo štvrtok bolo voľno, a tak sme pokračovali v piatok ráno,“ doplnil J. Fedorňák.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!