Vodiči si môžu overiť zjazdnosť ciest v Prešovskom kraji aj on line

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Mechanizmy aj cestári sú na zimnú údržbu pripravení. Zjazdnosť ciest budú zabezpečovať v 108 pracovných okruhoch Prešovského kraja na vyše 3100 km ciest.

Na cestách Prešovského kraja začala zimná údržba. Pracovníci Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja (SÚC PSK) sú kapacitne, technicky a personálne pripravení. K dispozícii majú 108 sypačov, 24 nakladačov, 19 traktorov s radlicou, 12 snehových fréz bez osádky, štyri grédery bez osádky, ako aj 60 rezervných mechanizmov v prípade mimoriadnych snehových kalamít či porúch nasadených vozidiel v teréne.

Mechanizmy budú v rámci 108 pracovných okruhov zabezpečovať zjazdnosť ciest prostredníctvom inertného, chemického alebo zmiešaného posypového materiálu. Cestári predpokladajú použitie viac ako 76-tisíc ton tohto materiálu a osadenie viac ako 15-tisíc metrov snehových prekážok (plotov) po celom kraji. Zimnú údržbu bude zabezpečovať 324 vodičov, 72 strojníkov, 25 traktoristov a 76 dispečerov. „Kvalitu zjazdnosti ciest II. a III. triedy, ako aj poveternostné podmienky bude permanentne monitorovať 52 meteorologických staníc a kamier rozmiestnených po celom kraji. Tie budú sledovať nielen vizuálny stav povrchu vozovky, ale aj aktuálnu teplotu a vlhkosť vzduchu či smer a rýchlosť vetra. Všetky tieto informácie bude možné pozorovať na www.zjazdnostpsk.sk, ale aj prostredníctvom mobilnej aplikácie Počasie na cestách PSK,“ informovala Lea Heilová z oddelenia komunikácie a propagácie Prešovského samosprávneho kraja. Dodáme, že v okrese Vranov nad Topľou môžete sledovať aktuálnu situáciu na cestách prostredníctvom kamier v Banskom, Detriku, Dlhom Klčove, Zlatníku, Nižnom Hrušove a Holčíkovciach.

Okrem toho je pre motoristickú verejnosť aj tento rok k dispozícii nonstop bezplatná telefónna linka 0800 500 222, a to až do 31. marca 2022. Vodiči tu môžu hlásiť problémy na cestách v celom Prešovskom kraji.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!