Vo vranovskej nemocnici sa v roku 2023 narodila viac ako tisícka detí!

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

V Nemocnici Penta Hospitals Vranov nad Topľou sa minulý rok narodilo 1047 detí. V pôrodnici vlani prišlo na svet 544 chlapcov a 503 dievčat. Tri mamičky sa tešili z dvojičiek.

Najčastejšími menami, ktoré rodičia vybrali pre svoje novonarodené dievčatká, boli Sofia, Eliška a Ema. U chlapcov dominovali mená Jakub, Tomáš a Martin. Tradičné slovenské mená často vystriedali aj tie exotické ako Mia, Amy, Stacy, Bryan, Miran, Serkan či Santino.

Prvé dieťatko, ktoré prišlo vo vranovskej nemocnici na svet tento rok, je chlapec Peter. Narodil sa 1. januára o 07.35 hod. Po narodení malý Peter vážil 3910 gramov a meral 52 centimetrov.

„Pôrodnica poskytuje mamičkám možnosť vytvoriť s pomocou personálu individuálny pôrodný plán, kde spíšu svoje predstavy a priania, ako by mal ich pôrod prebiehať. V rámci kurzu predpôrodnej prípravy zase pôrodná asistentka poradí budúcim mamičkám, ako zvládnuť tehotenstvo, pôrod a starostlivosť o bábätko čo najlepšie. Minulý rok sa kurzu zúčastnilo 58 mamičiek a 39 oteckov,“ uviedla Bianka Krejčíová z Penta Hospitals SK, a. s.

Ako zdôraznila, cieľom zdravotníckeho personálu je neustále vytvárať pre mamičky a ich bábätká príjemné prostredie a atmosféru i podporovať individuálny prístup v starostlivosti o nich. Vo vranovskej pôrodnici majú možnosť rodičky stráviť celý pôrod od prvej pôrodnej až po záverečnú popôrodnú fázu v pôrodných izbách, vďaka čomu je pôrod intímnejší.

„Pôrodnica má zároveň prívlastok hrajúca, keďže mamičky a ich bábätká upokojujú uspávanky, ktoré hrajú na izbách i chodbách. V nemocnici tiež mamičkám poskytujú profesionálne laktačné poradenstvo, realizujú muzikoterapiu či zapožičiavajú monitory dychu,“ dodala B. Krejčíová.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!