Veselé chobotničky pomáhajú bábätkám aj vo vranovskej nemocnici

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Pletené chobotničky a šité rybičky sa stali súčasťou dobrovoľníckeho projektu, ktorý sa na Slovensku každým rokom viac a viac dostáva do povedomia zdravotníckej a širšej verejnosti.

Háčkujú a šijú ich členky klubu dôchodcov vo Veľkom Mederi a OZ Veselé chobotničky ich následne distribuuje do nemocničných zariadení po celom Slovensku.

Doposiaľ rozdali už viac ako 800 hračiek. „Prioritne patria chobotničky a rybičky do rúčok skôr narodeným bábätkám a bábätkám so srdcovými chybami,“ uviedla Erzsébet Janits, predsedníčka občianskeho združenia.

Ako ďalej dodala, predčasne narodené deti sú často a dlhú dobu odkázané na pomoc medicínskych prístrojov, s ktorými ich spájajú rôzne hadičky. „U všetkých novorodencov vidíme silný úchopový reflex a tak hrozí náhodné vytiahnutie hadičiek z končatín. Chápadlá im pravdepodobne pripomínajú pupočnú šnúru, na ktorú boli zvyknuté ešte pred narodením, a pravdepodobne preto deti s takýmito hračkami v postieľkach dýchajú pravidelnejšie, zlepšuje sa im tep srdca a krvný tlak,“ vysvetlila E. Janits.

Tieto ručne šité hračky sú fenomenálnym príkladom toho, keď na pomoc stačí drobnosť. „Postupne navštevujeme nemocnice, kde okrem rozdávania hračiek tiež prezliekame zdravotníkov do krásnych rozprávkových vecí tak, aby detičky a mamičky mali pocit, že sú v rozprávkovej izbičke a cítili sa dobre,“ dodala s úsmevom E. Janits.

Vranovskú nemocnicu poctili svojou návštevou členovia OZ Veselé chobotničky 14. júna, pričom zároveň potešili aj dámsky personál oddelenia ručne vyrobenými mydielkami. Túto milú akciu sponzoroval rodák z Vranova Igor Čečko.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!