V. Sabolová a G. Baran sa stali dorasteneckými majstrami Slovenska

Cez víkend – 11. a 12. júna sa konal v Banskej Bystrici dorastenecký šampionát v atletike, ktorého sa zúčastnili aj dvaja atléti z vranovského MŠK.

Majstrovstvá sa uskutočnili v režime generálky na atletické súťaže, ktoré bude hostiť Banská Bystrica počas Európskeho mládežníckeho festivalu EYOF koncom júla. Prítomní teda boli pozorovatelia z EA, plný rozhodcovský zbor, prísne sa dodržiavali všetky časy nástupov na disciplíny, plus podujatie bolo zároveň aj generálkou technického a organizačného zabezpečenia.

Z pohľadu vranovskej atletiky to bol úspešný šampionát. V sobotu ako prvý súťažil Gabriel Baran v skoku do výšky. Skokani začínali o druhej popoludní v najväčšej horúčave.

Od Gabriela sa ako od úradujúceho halového šampióna medaila očakávala. Otázkou bolo, ako sa atléti vysporiadajú s náročnými podmienkami. Gabo je už skúsený atlét a tak to zvládol výborne. Všetky výšky od 165cm po 183cm zvládol na prvý pokus. Keďže na rozdiel od súperov nemusel žiadnu „opravovať“, ušetril dostatok síl.

Keď už bolo prvé miesto realitou, pokúsil sa o osobák 189 cm. Skoky boli nádejné, no latka, bohužiaľ, spadla a tak osobný rekord zatiaľ odolal. „Bol som zvedavý ako sa Gabriel popasuje nielen s náročnými podmienkami, ale aj s faktom, že sme cestovali až v deň súťaže, čo bol tak trochu risk. Mrzí ma, že neostal niektorý zo súperov skákať vyššie. Určite by to prospelo aj Gabrielovi a osobný rekord by možno padol. Nevadí, snáď sa to podarí na „medzištátku“ v Maďarsku, kde bude naša dorastenecká reprezentácia pretekať 29. júna spolu s reprezentáciami Česka, Maďarska a Slovinska,“ uviedol tréner atletického oddielu MŠK Vranov Jaroslav Kolcun.

V podvečer o 18:45 súťažil Gabriel ešte v hode 1,5kg diskom. Tu tiež potvrdil svoje tabuľkové postavenie a výkonom 44,37m skončil na druhom mieste.

V nedeľu nastúpila popoludní na svoju „hlavnú“ disciplínu, ktorou je beh na 2000m prekážok Viktória Sabolová. V tohtoročných slovenských tabuľkách je na tejto trati prvá a tak sa očakával opäť kvalitný čas.

Od prvých metrov nenechala nič na náhodu a ujala sa diktovať tempo desaťčlenného štartového poľa. Na začiatku druhého kilometra si súperky trošku „otestovala“ ako sú na tom so silami a v poslednom kole už len stupňovaným finišom potvrdila, že titul dorasteneckej majsterky jej patrí zaslúžene.

Finišovala v čase 7:35,8, čo bolo zlepšenie osobného maxima o 4 a pol sekundy. Pred druhou mala v cieli náskok viac ako sedem sekúnd. „Veril som Viktórii, že čas z posledných pretekov môže vylepšiť. Prekážky sú však náročná disciplína. Stačí malé zaváhanie na prekážke, alebo pošmyknutie na vodnej priekope a je po dobrom výsledku. Teší ma, že splnila limit na EYOF a do Bystrice sa 29. júna vráti. A možno ten čas ešte o nejaké sekundy vylepší…“ uviedol J. Kolcun. Ako dodal, keďže Viktória je vekom ešte staršia žiačka, čaká ju v septembri žiacky šampionát, kde bude obhajovať titul na 1500m prekážok.