Trénujte s knihou Tomáša Kulana ako Végh, Kučová, Nadal, Zverev…

imrich.mako@vranovske.sk
Autor
So športom je to ako s ohňom. U obidvoch, v parafrázovanej verzii, platí, že dokážu byť dobrými priateľmi, ale zlými pánmi. To však neznamená, že musíme tlmiť našu vášeň pre šport. Návod, ako si ho užívať, otvára v knižnej novinke Tomáš Kulan. Jeho 300-stranová publikácia s názvom „Športovať čo najdlhšie bez zranenia z pohľadu fyzioterapeuta“ ponúka dvadsať kapitol vyšperkovaných konkrétnymi príkladmi, ako milovať pohyb, užívať si ho a pokojne i posúvať (pre uspokojivý vnútorný pocit) vlastné hranice ďalej. „Touto knihou chcem dosiahnuť to, aby ste aspoň z malej časti mohli predísť chybám, ktoré vás môžu stáť to, čo je najcennejšie v živote každého človeka, obzvlášť športujúceho, a tým je zdravie,“  prihovára sa v úvode čitateľom Tomáš Kulan a zároveň pridáva latinský výrok „Errando discimus – Na chybách sa učíme“. Posolstvom knihy je ukázať, že športovať sa dá aj inak, preto niet pochýb, že Kulanko, ako mu hovoria priatelia, vás katapultuje k novej vášni pre pohyb, novým métam, novým športovým zážitkom…
 
Tomáš Kulan sa ako fyzioterapeut na nedostatok práce sťažovať nemôže. Jeho domovskou scénou je Oktagon, v rámci ktorého zabezpečuje support pre najväčšie hviezdy ako Atilla Végh, či Gabriel Boráros. Vďaka WTA karte sprevádza po svetových turnajoch tenistku Kristínu Kučovú. Zo slovenských reprezentantov v atletike spolupracuje s elitným vytrvalcom Jozefom Urbanom a vychádzajúcou vrhačskou hviezdou Adriánom Baranom. Napriek tomu, že tento zoznam je celebritný, predsa len mladý východniar ostal verný povesti, ktorá ho predchádza. Svojim knižným debutom totiž ukázal kusisko profesionálnej pokory, pretože knihu nevenoval profíkom, ale pomáha ňou amatérskym a rekreačným športovcom. „Motiváciou boli pre mňa ľudia, ktorí na mňa apelovali, aby som vytvoril nejaký projekt, napr. vo formáte brožúry. Povedal som si, že ak mám do toho ísť, musí to mať svoju hodnotu, preto som sa s pokorou pustil rovno do knihy,“ vysvetľoval Tomáš Kulan a dodal: „Vrcholoví športovci majú svoje realizačné tímy, ktorých členovia sa o nich starajú. Rekreační športovci si však nemôžu dovoliť mať okolo seba takúto profesionálnu podporu, lebo sa tým neživia. Na druhej strane, aj oni potrebujú starostlivosť, aby sa im vyhýbali zranenia, tak teda sa im snažím pomôcť aspoň takto.“ 
 

Tomášovi Kulanovi záleží na každom detaile, preto napr. svoje knihy osobne podpisuje. 

 
Keď človek športuje rekreačne, v prvom rade ho inšpiruje radosť z pohybu a endorfínové terno s tým spojené. To však nevylučuje, aby si aj športovci na vyslovene amatérskej úrovni, bez dogmy v podobe ambície presadiť sa na vrcholovej scéne, nemohli dávať ciele a posúvať svoju výkonnosť do vyšších levelov. U Tomáša Kulana sa každý športový príbeh začína práve definovaním cieľov. Napriek tomu, že si k notebooku sadal bez akýchkoľvek autorských skúseností, zvolil dokonalý štýl písania. Nenecháva totiž vyznieť iba vlastnú odbornosť, ale cez texty pôsobí aj ako mentálny kouč a skvelý motivátor, ktorý zmení váš pohľad na šport. „Dôležité je nastaviť si správne hlavu, čo sa dá jednoduchou odpoveďou na otázku – Prečo robím šport? Chcem sa ním baviť, chcem niečo urobiť pre vlastné zdravie alebo musím zabehnúť skvelý čas na úkor zdravia bez toho, aby mi to prinieslo radosť a zážitok?“ reagoval T. Kulan. 
 
Na druhej strane, telo každého športovca má vlastné limity a keď sa prekročia, prichádza game over. Následný reštart môže byť zdĺhavý, alebo sa nemusí podariť vôbec. Bolesti potom komplikujú ľuďom život aj pri pohyboch, ktoré so športom nesúvisia. „Športovať čo najdlhšie bez zranenia z pohľadu fyzioterapeuta“ nie je teda len názov knihy, ale v prvom rade filozofia a vízia spojená so životným štýlom. T. Kulan vytvoril pri spolupráci s vrcholovými, amatérskymi a rekreačnými športovcami vlastný koncept. Ten vychádza z jeho skúseností, pričom v knihe ponúka päťdesiat konkrétnych príkladov, na ktoré cítil potrebu upozorniť a vysvetliť, aby čitatelia pochopili už proces samotného vzniku zranení, čo je prvý krok k tomu, aby ich prevenciou eliminovali. „Hoci každý prípad je špecifický, snažil som sa predsa len zhrnúť univerzálne prípady, s ktorými sa stretávam najčastejšie. Bez ohľadu na to, akú výkonnosť chcete dosiahnuť, odporúčam nechať si na začiatok urobiť diagnostiku pohybového aparátu. Ľudia sa totiž často hýbu cez nesprávne pohybové vzorce a je jedno, či hráte tenis na vrcholovej úrovni, alebo len rekreačne pre radosť, svaly, tkanivá, kĺby, chrupavky sa vtedy poškodzujú tak, či tak,“ upozornil T. Kulan. 
 

Kniha Tomáša Kulana nemôže chýbať ani v knižnici hviezdy MMA Attilu Végha.
 
Kniha T. Kulana je návodom, inšpiráciou, aj motiváciou urobiť „malý krok pre vás, no veľký krok pre vaše telo“. V jednotlivých kapitolách sa nevenuje iba tréningovým metódam zameraným na core – stred tela, či mobilizačným cvičeniam na zvýšenie rozsahu kĺbov. Upozorňuje tiež na dôležitosť regenerácie (masáž, sauna), strečingové cvičenia pred a po výkone a samozrejme nezabúda ani na životosprávu, pod čím treba rozumieť i také detaily ako kvalitný spánok, vyváženú stravu… Napriek tomu, že kniha je určená pre rekreačných športovcov, T. Kulan v nej neopisuje iba jeho pohľad na fyzioterapiu, ale exkluzívne sa dočítate aj to, aké postupy využvajú napr. fyzioterapeuti Rafaela Nadala, či Alexandra Zvereva, s ktorými sa stretol a konzultoval počas ATP a WTA turnaja v Mexiku, kde doprevádzal Kristínu Kučovú. „Sto fyzioterapeutov má sto názorov, preto je dobré komunikovať a navzájom si načúvať. Keď som bol s Kristínou Kučovou na turnaji v Mexiku, stretli sme sa v posilňovni aj s fyzioterapeutmi obidvoch spomínaných tenistov. Komunikácia s nimi, keď nás pochválili, ako s Kristínou pracujeme, ma inšpirovala k ešte väčšej pokore pre moju prácu,“ pripomenul T. Kulan.  
 
Ako s úsmevom priznal, písanie knihy mu dalo celkom zabrať, pretože ju písal pomedzi profesionálne povinnosti, a tých mal ako úspešný fyzioterapeut neúrekom. O to viac patrí jeho poďakovanie za jazykovú korektúru Kataríne Szikorai a za spoluprácu jej manželovi Vladovi. „O chvíľu začína Oktagon, mám podpísanú spoluprácu s Kristínou Kučovou…, preto veľa voľného času mať nebudem, no to neznamená, že nenapíšem nejaký kratší článok venovaný konkrétnej téme, konkrétnemu problému, aby som aspoň i takýmto spôsobom mohol pomáhať ľuďom športovať s radosťou a pre radosť,“ dodal T. Kulan. 
 
Knihu si môžete objednať priamo cez správu na Tomášovom Instagrame, prostredníctvom Facebooku alebo na e-mailovej adrese tomik653@azet.sk. 
 
Tomáš Kulan vám svojou knihou zmení pohľad na šport. 

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!