Staň sa dobrodruhom na Hornom Zemplíne: Zvíťazila kresba hradu Čičva

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Súťaž Staň sa dobrodruhom na Hornom Zemplíne pozná svojich víťazov. Do výzvy zvečniť svoje zážitky z tohto územia sa zapojilo takmer 50 detí. Na stupne víťazov sa postavia šiesti z nich. Súťaž realizovala Oblastná organizácia cestovného ruchu Horný Zemplín a Horný Šariš (OOCR HZ a HŠ) z dotácie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Súťaž bola určená pre žiakov prvého a druhého stupňa základných škôl. V prvom prípade mali deti za úlohu nakresliť pre nich najkrajšiu atraktivitu Horného Zemplína, ktorú doteraz navštívili. V druhom prípade bolo ich úlohou zrealizovať video- alebo fotoreportáž z tohto územia. Pôvodný termín uzávierky bol presunutý na koniec januára, kedy začala porota vyhodnocovať jednotlivé diela.

Väčší záujem a počet súťažiacich zaznamenali organizátori v prvej kategórii. Zo zaslaných materiálov porota vybrala tri najlepšie. „Prvé miesta sú pre mňa rovnocenné, ani by som nevolila poradie, avšak propozície to nepripúšťajú,“ zhodnotila jedna z porotkýň Mária Mišková. Na prvom mieste skončila J. Račková s hradom Čičva, druhé miesto obsadila S. Puškárová s expozíciou baníctva v Zemplínskych Hámroch a na tretej priečke skončila D. Petrová s humenským skanzenom. K všetkým dielam Mišková doplnila, že deti mohli viac pracovať s farbou ako s ceruzkami, pretože „je im to bližšie v tejto vekovej kategórii“.

Diela druhej kategórie vo všeobecnosti zhodnotil porotca František Baláž. Každý jeden z výstupov bol originálny a priniesol osobité špecifiká pre percipientov a rovnako aj iné východiskové pozície pre porotcov. Nultý, resp. prvý ročník súťaže bol charakteristický kvalitnými dielami, ktoré môžu byť príkladom a odrazovým mostíkom do ďalších rokov,“ skonštatoval. Poradie výhercov určili nasledovne. Prvú priečku obsadil A. Piasecký s video pozvánkou do obce Vladiča, na druhom mieste skončil D. Holota s fotoreportážou o Domaši a tretiu pozíciu obsadila T. Daňková tiež s fotoreportážou z putovania po Hornom Zemplíne.


D. Holotu zaujal aj kostolík, ktorý ostal ako spomienka na zatopenú obec Trepec.

Víťazom srdečne gratulujeme. Pre zjednodušenie procesu prebratia výhry môžu OOCR kontaktovať e-mailom alebo telefonicky (1. miesto – fotoaparát, 2. miesto – tablet, 3. miesto – kolobežka). Na všetkých účastníkov súťaže, ktorým úprimne ďakujeme za ich kreativitu a čas, čaká v kancelárii OOCR HZ a HŠ, kde diela zasielali, drobnosť. Vybrať si ju môžu do konca septembra tohto roka.  „Prezradíme, že v tomto roku chystáme podobnú súťaž, zameraná bude trošku na ekológiu a starostlivosť o životné prostredie. O podrobnostiach vás budeme včas informovať,“ uviedla výkonná riaditeľka OOCR Horný Zemplín a Horný Šariš Michaela Zdražilová.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!