SÍDLISKO LÚČNA: Vranovská radnica zachránila a opäť vysadí 12 stromov

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Mesto Vranov nad Topľou vysadí tento rok dvanásť stromov, ktoré zachránilo počas výrubu v rámci starostlivosti o zeleň. Po pozitívnych skúsenostiach z minulého roka začali zamestnanci oddelenia verejnoprospešných služieb s ich výsadbou na sídlisku Lúčna.

Vysádzať sa budú javory, lipy a paulownie. Ako vysvetlil primátor Ján Ragan, vranovská radnica tým reaguje na požiadavky verejnosti na doplnenie zelene. „Občania sa nevedia dočkať, kedy budú mať trošku tieňa. Zeleň zároveň pôsobí proti prehrievaniu sídlisk a dotvára ich aj esteticky. Teraz sme sa zamerali na sídlisko Lúčna, pretože práve v tejto časti mesta nám takáto zeleň absentovala najviac, no v budúcnosti ju budeme vysádzať aj do ďalších častí mesta,“ uviedol primátor Vranova nad Topľou Ján Ragan.

Samospráva sa však nevybrala cestou malých stromčekov, ktorých dorastenie by trvalo niekoľko rokov. Už minulý rok v rámci pilotného projektu vysadila päť stromov vo výške do 4 metrov a tento rok k ním pribudne ďalších dvanásť. „Naši pracovníci ich vykopali na pozemkoch vo vlastníctve mesta, osadili ich do kvetináčov, zakorenili a pripravili tak, aby zniesli novú výsadbu. Keďže zamestnanci oddelenia verejnoprospešných služieb sú odborne zdatní a aj prevoz, plus manipuláciu, zabezpečujeme vo vlastnej réžii, šetríme pre mesto finančné prostriedky,“ doplnil J. Ragan. Ako dodal, ak by mesto zakúpilo takto vysoké stromy, náklady by mohli byť na úrovni 10 000 eur.

Vedúci oddelenia verejnoprospešných služieb Ján Fedorňák doplnil, že pre zakorenenie takto odrastených stromov je dôležité, aby boli uložené v hĺbke cca 80 centimetrov. V prípade výsadby na sídliskách im však práce komplikujú pozostatky stavebných materiálov. „V nejakých 20 centimetroch začíname narážať na rôzne stavebné odpady, ktoré tu boli navezené ešte z čias budovania tohto sídliska. Vrstva je hrubá 30 cm a my sa potrebujeme dostať pod ňu, aby sa koreňový systém stromu mohol znovu uchytiť a rozrastať,“ reagoval vedúci oddelenia verejnoprospešných služieb Ján Fedorňák.

Súčasťou starostlivosti o mestskú zeleň je aj výrub stromov. Ako J. Fedorňák upozornil, tento rok bolo vyhláškou Ministerstva životného prostredia SR určené, že výrub sa má vykonať najmä v období vegetačného pokoja predovšetkým od 1. októbra do konca februára, čím sa toto obdobie oproti minulému roku skrátilo o mesiac. Celoročne sa však môže vykonávať orez stromov – omladzovacím rezom, tvarovacím rezom alebo tzv. rezom na hlavu, voči ktorému viacerí Vranovčania na sociálnych sieťach namietali. „Tento druh orezu vykonávame napr. tam, kde je vysadená alej a my ju potrebujeme udržať na rovnakej výškovej úrovni s dôrazom na to, aby boli stromy prispôsobené jeden druhému. Mnohé stromy sú zároveň vysadené v blízkosti ciest alebo parkovísk. Keď z nich vytekajú rôzne sladké šťavy, kvapkajú motoristom na vozidlá a tí sú potom nespokojní. Ak by sme ich nechali rásť niekoľko rokov, koruna by išla na 4 – 5 metrov od kmeňa a zabrala by celé parkovisko. Možno sa v minulosti zvolil zlý typ dreviny na toto územie, preto je dnes jedinou možnosť, ak ich nechceme úplne odstrániť, takýto rez, ktorý však dreviny znášajú bez problémov,“ vysvetlil J. Fedorňák.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!