Severovýchod Slovenska, vrátane vranovského okresu, zasiahlo zemetrasenie

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

20.23 hod. Zemetrasenie s odhadovanou magnitúdou 4,5. Otrasy zeme boli potvrdené vo viacerých okresoch.

Zemetrasenie v našich zemepisných šírkach je výnimočné, ale vylúčiť sa nedá. Už v minulosti sme písali o tom, že v okrese Vranov nad Topľou došlo k otrasom.

Dnešné zemetrasenie malo magnitúdu 4,5 (objavujú sa aj čísla 4,3 až 5,1) s epicentrom v okolí Ďapaloviec, kde došlo aj k škodám na majetku. Otrasy, ktoré trvali niekoľko sekúnd boli zaznamenané tiež v Humennom, Trebišove, Bardejove, Medzilaborciach, Košiciach, Prešove či Stropkove, ako aj v Poľsku, Maďarsku, na Ukrajine, dokonca v Rumunsku.

Ako informuje portál imeteo.sk, zemetrasenie bolo plytké, vychádzalo z hĺbky 10 kilometrov. „Pomerne silné zemetrasenie utrhlo výletnú loď Bohemia zo suchého doku tak, že koľajový vozík neubrzdili ani 4 kusy koľajových bŕzd a utrhlo aj oceľové lano. Loď plávala voľne po Domaši, po spolupráci s hasičmi je už v prístave, k jej poškodeniu v dôsledku prudkého nárazu do vody po zbežnej kontrole podpalubia nedošlo,“ informuje FB stránka Domaša City Dobrá.

V súvislosti s Domašou upokojovala situácia aj obec Nižný Hrušov, ktorá pred polnocou zverejnila status, kde vysvetľovala, že obavy z poškodenia hrádze mať verejnosť nemusí. „Vzhľadom na množstvo dotazov od obyvateľov obce na aktuálny stav hrádze Veľkej Domaše chceme upokojiť obyvateľov a informujeme, že vedenie obce je v priamom kontakte s vedením SVP a.s. Trebišov a správou vodného diela Domaša a aktuálne nehrozí žiadne nebezpečenstvo,“ citujeme status obce Nižný Hrušov.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!