Podnikateľský inkubátor vo Vranove má pomôcť firmám rozbehnúť sa

imrich.mako@vranovske.sk
Autor
Podnikateľský inkubátor v priemyselnom parku Ferovo by mohol začať slúžiť svojmu účelu v novembri tohto roka. Výrobná hala s dvomi nadzemnými podlažiami má rozlohu 1 000 m2. Mesto Vranov nad Topľou získalo na jej výstavbu 500 tis. eur z akčného plánu a 160 tis. eur investuje z vlastných prostriedkov. 
 
V priemyselnom parku Ferovo „rastie“ druhá hala, tzv. podnikateľský inkubátor. Slúžiť má pre menších investorov, ktorí budú môcť takýmto spôsobom naštartovať podnikateľské plány. „Verím, že keď budeme vedieť ponúknuť priestory vo výrobnej hale, bude pre nás ďaleko ľahšie získať investorov, pretože mnohé firmy majú problém postaviť si vlastné výrobné objekty,“ uviedol primátor Vranova nad Topľou Ján Ragan. 
 
Primátor Ján Ragan zároveň pripomenul, že mesto rokuje so spoločnosťou ENEO, s.r.o. Jej konateľ Juraj Soták ešte v minulom roku deklaroval poslancom developerskú víziu, podľa ktorej postavia v priemyselnom parku priemyselné haly s cieľom prenajímať ich investorom, ktorých budú po vlastnej línii iniciatívne oslovovať. „Ak sa firme v našom podnikateľskom inkubátore jej podnikateľský zámer osvedčí, môže si postaviť vlastné výrobné priestory alebo sa presunie do hál, o ktorých výstavbe rokujeme so spoločnosťou ENEO, s.r.o.,“ vysvetľoval J.Ragan.      
 
Pri obsadení podnikateľského inkubátora chce mesto Vranov nad Topľou spolupracovať so SARIO-m a Slovenskou energetickou a inovačnou agentúrou. V súvislosti s charakterom priemyslu J. Ragan vylúčil výrobu s negatívnym dopadom na životné prostredie. „Vo výrobnej hale bude situovaný ľahší priemysel, napr. potravinársky. V tejto súvislosti môžem povedať, že prebehli určité rokovania s výrobcom korenín,“  dodal J. Ragan. 
 
Generálnym dodávateľom stavby je spoločnosť BETPRES, s.r.o. Stavenisko prevzala 9. marca 2020 a termín ukončenia prác je podľa zmluvy naplánovaný v novembri tohto roka. Ako vysvetlil jej riaditeľ Roland Ďurko, ukončené boli zemné práce, média sú uložené pod úrovňou terénu a aktuálne sa pracuje na ukončení oceľového skeletu s tým, že v blízkej dobe začnú s oplášťovaním haly. Dodáme, že hala má výmeru 1 000 m2. Na prízemí bude situovaná výroba, na prvom nadzemnom podlaží vznikne priestor pre hygienické zázemie a na druhom nadzemnom podlaží pre administratívu. „Táto hala je pre nás špecifická v tom, že po dlhej dobe ide o prvú stavbu v regióne, kde sídlime, ktorá je vedená ako priemyselná stavba, pretože z dlhodobého hľadiska tvorí práve tento segment najväčšiu časť našej produkcie. Zo spoločenského hľadiska sme radi, že v regióne, kde, ako som povedal, sídlime, môžeme byť pri výstavbe výrobnej haly, ktorá pre ľudí prinesie nové pracovné miesta,“ zdôraznil Roland Ďurko. 
 
 
 
 

 

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!