Z brehov vodnej nádrže Domaša bolo zatiaľ odstránených 201 objektov. Vodohospodári začnú v najbližších dňoch s odpratávaním odpadu, ktorý po nich ostal. Ruku k dielu by mali priložiť aj dobrovoľníci, ak to situácia spojená s koronavírusom dovolí.
Slovenský vodohospodársky podnik, š. p., začal s odstraňovaním nelegálnych objektov z pobrežných pozemkov Veľkej Domaše 17. februára. Zatiaľ ich (k 13. marcu) bolo odstránených spolu 201, z toho 84 objektov si odstránili ich vlastníci a 117 objektov pracovníci SVP, š. p. „V budúcom týždni budeme pokračovať v ďalšom úseku, cca 20 stavieb a zároveň budeme čakať na odstránenie objektov, kde ich majitelia prisľúbili, že si ich odstránia sami, aby nedošlo k ich prípadnému poškodeniu,“ informoval hovorca SVP, š. p. Marián Bocák.
Otáznik zatiaľ visí nad objektmi, ktoré sú v zmysle zákona klasifikované ako stavby (majú napr. elektrickú prípojku). Ich budúcnosť musia riešiť príslušné stavebné úrady, ktoré môžu nariadiť ich odstránenie. „Veríme, že budú aktívne konať, ako im ukladá zákon! Tam už SVP zasahovať nemôže,“ reagoval M. Bocák.
Vodohospodárom nepomáha ani aktuálne daždivé počasie, pretože vodná stavba je momentálne naplnená takmer na maximálnu prevádzkovú hladinu. „Vysoká hladina môže v istých prípadoch komplikovať odstraňovanie objektov, najmä v prípade vytvárania si cesty pre mechanizmy k týmto objektom. Každopádne platí, že postupujeme tak, aby boli objekty, nie stavby, odstránené do termínu na základe uznesenia vlády,“ prisľúbil M. Bocák.
Po odstránených objektov ostáva na brehu množstvo odpadu. Ako uviedol M. Bocák, nechali ho tam už známi vlastníci objektov, ktorí si ich svojpomocne odniesli a zanechali to, čo už nepotrebujú. Vodohospodári ho v najbližšej dobe začnú vyvážať na skládku odpadu. V zmysle zákona však museli najskôr pripraviť verejné obstarávanie na miesto vývozu odpadu, ktoré už je ukončené. „Zatiaľ sa naši pracovníci v plnej mieste sústreďujú na odstraňovanie/premiestňovanie objektov, aby čo najskôr odstránili všetky, ktoré napĺňajú túto povahu. Skutočnosť, že sa starostovia, či občania sťažujú na dočasný neporiadok zo zvyškov objektov, považujeme za neopodstatnené, pretože tento odpad tam nie je vinou nášho podniku, ale pochádza od nezodpovedných majiteľov objektov, a určite nielen od nich,“ dodal M. Bocák.
Ruku k dielu by rada priložila aj Oblastná organizácia cestovného ruchu Horný Zemplín a Horný Šariš, ktorá plánuje, za účasti vodohospodárov a dobrovoľníkov, zorganizovať čistenie okolia vodnej stavby. „Okrem toho náš podnik v spolupráci so školami v súvislosti so Svetovým dňom vody každoročne organizuje čistenie okolia vodnej stavby. Obavám sa však, že vzhľadom na aktuálny koronavírus budú tieto akcie preložené. Nič to nemení na tom, že naši zamestnanci budú aj napriek tomu s odstraňovaním odpadu, ktorí tam nechali užívatelia nelegálnych objektov, a nielen oni, pokračovať v rámci svojej pracovnej činnosti,“ zdôraznil M. Bocák.
FOTOGALÉRIA: