Pitva 38-ročnej Antónie súvis medzi vakcináciou a úmrtím nepotvrdila

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Úmrtie 38-ročnej Antónie z Vranova nad Topľou vyvolalo na Slovensku polemiku. Mladá učiteľka bola očkovaná vakcínou AstraZeneca, preto média, aj verejnosť špekulovali, či úmrtie má priamy súvis s vakcináciou.

Antónia zomrela necelé dva týždne po očkovaní vakcínou AstraZeneca. Ako informovala RTVS, týždeň po očkovaní odpadla s tým, že príčinou smrti boli aj opuch mozgu, trombofília a pľúcna embólia. Keďže viaceré krajiny v Európe pozastavili očkovanie touto vakcínou, na sociálnych sieťach sa spustila búrlivá diskusia o tom, či je pre zdravie človeka bezpečná.

Pitva, ktorú vykonalo pracovisko súdneho lekárstva a patologickej anatómie v Košiciach, však súvis medzi vakcináciou a úmrtím nepotvrdila. „Po vyhodnotení predchorobia, relatívne dlhšieho obdobia po očkovaní a záverov vykonanej pitvy úrad konštatuje, že úmrtie nemožno dávať do súvisu s očkovaním proti ochoreniu CoViD-19. Úmrtie nastalo na podklade viacerých chorobných zmien, ktorých pôvod vznikol ešte pred samotným očkovaním,“ informoval Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!