P. Madár, M. Jenčo a D. Sopko podporili charitatívny projekt Podeľme sa!

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

 „Rodín s deťmi v ťažkej situácii pribúda. V tomto čase pandémie mnohí rodičia stratili prácu, mnohým rodinám hrozí akútne bezdomovectvo už v tomto mesiaci, ak neuhradia neúprosné nájomné. Pomôžme rodinám zostať spolu,“ týmto textom sa prihovárajú verejnosti organizátori charitatívneho bežeckého podujatia v Košiciach s názvom Podeľme sa.

Iniciatíva Podeľme sa, organizátori košického Medzinárodného maratónu mieru, nezisková organizácia duchovného Petra Gombitu Oáza – Nádej pre nový život a spoločnosť priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar vymysleli unikátny projekt so silným posolstvom pomôcť tým, ktorí to potrebujú najviac a zároveň pre bežcov pripravili výzvu prekonať štafetovým spôsobom dnes už legendárny slovenský maratónsky rekord. Jeho držiteľom je Róbert Štefko, keď v príprave na olympiádu v Sydney zabehol v roku 1999 v Londýne čas 2:09:53. Skvelá myšlienka spojila viacerých našich elitných športovcov. Mená ako Róbert Štefko, Tibor Sahajda, Miroslav Vanko, Marcel Matanin, či Iveta Putalová a Anastázia Kuzminová určite nikomu predstavovať netreba. V tejto prestížnej spoločnosti sa predstavili aj bežci z vranovského okresu Patrik Madár, Michal Jenčo a Dominik Sopko.

Každý z bežcov odbehol štafetovým spôsobom jeden kilometer s tým, že posledných tisíc metrov bežali všetci symbolicky v sprievode za olympijskou víťazkou Anastáziou Kuzminovou. Priemerné tempo bolo nastavené na tri minúty a päť sekúnd. Ako prvý vybehol na trať Róbert Štefko, po ňom nasledoval Filipc Holc z centra pre deti a rodiny a tretí v poradí absolvoval svoj kilometer v súčasnosti najlepší slovenský vytrvalec Tibor Sahajda.

Práve od neho preberal štafetu 18-ročný Patrik Madár. Rodák zo Sečovskej Polianky so slávnym bežeckým menom patrí do bežeckej skupiny trénera Igora Pribulu, ktorý si ho všimol a oslovil pred rokom na Bančanskej desiatke, kde vyhral juniorskú osemstovku, aj seniorských 5 000 m. Jeho čas v cieli bol 00:02:53. „Určite pre mňa bolo zážitkom nielen to, že som vybiehal po Tiborovi Sahajdovi, ale už len samotná možnosť predstaviť sa popri toľkých osobnostiach bola pre mňa poctou. Hoci bolo trošku dusno, v Košiciach sa mi behalo veľmi dobre. Napriek tomu, že som nechcel prepáliť úvod, predsa len som začal o čosi rýchlejšie, ako som mal. Postupne som si však tempo ustrážil a v závere sa mi ešte dokonca podarilo zrýchliť. Celé podujatie, ktoré bolo výborne zorganizované a nieslo sa v skvelej atmosfére, som si naozaj užil,“ reagoval Patrik Madár.

Hneď po ňom vybehol Michal Jenčo. Na „desiatke“ beháva kilometer za 00:03:40, ale v tomto prípade sa nešetril a do celkového súčtu prispel časom 00:02:52. Ako priznal, atmosféra popri trati bola motivujúca a inšpiratívna, preto sa mu bežalo s ľahkosťou. „V prvom rade ma nadchla charitatívna myšlienka pomôcť ľuďom, ktorých zasiahla koronakríza najviac. Za mňa to bol unikátny projekt s úžasnou atmosférou. Predsa len byť v tíme so špičkovými bežcami ako Robo Štefko, Jozef Repčík, Marcel Matanin, či bežať s Nasťou Kuzminovou sa nepodarí každý deň a aj pre mňa to bol zážitok. Osobne som očakával čas 00:02:58, ale ľudia ma vyhecovali a záverečné metre som bežal doslova na energiu od divákov,“ dodal s úsmevom Michal Jenčo.

Ako šiesty v poradí a tretí „Vranovčan“ bežal ďalší rodák zo Sečovskej Polianky Dominik Sopko reprezentujúci TJ Obal Servis Košice. Potešilo ho, že cestu medzi fanúšikov si našli aj priaznivci bežeckého športu nielen z metropoly východu, ale i z okolia, čo len dodalo celému podujatiu ešte prestížnejší honor. „Veľmi si vážim, že som sa takejto akcie mohol vôbec zúčastniť, za čo patrí poďakovanie Igorovi Pribulovi a Marcelovi Mataninovi, ktorí nám túto možnosť dali. Absolútne som to nevnímal tak, že idem bojovať s časom a prekonávať rekord, ale potešilo ma, že môžem byť súčasťou projektu, ktorého cieľom je pomôcť. Na druhej strane, keď Vám fandí Anastázia Kuzminová a ďalší skvelí športovci, na trati sa nešetríte (úsmev). Hoci som dlhšie nepretekal a bolo aj trošku horúcu, všetci traja, teda Patrik, aj Michal, sme zabehli čas pod tri minúty. Myslím si, že akcia splnila svoj účel a prekonanie času Róberta Štefka bolo symbolickou čerešničkou na torte,“ uviedol Dominik Sopko, ktorého stopky sa v cieli zastavili na 00:02:58.

Bežeckej štafete sa časom 2:03:15 podarilo rekord prekonať, ale charatatívny projekt Podeľme sa nekončí. Trvať bude do štartu Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach. Viac informácií, ako prispieť ľubovoľnou sumou, nájdete na webovej stránke podelmesa.org.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!