Od nového roku je MHD pre cestujúcich vo Vranove nad Topľou zdarma

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

S nástupom nového roka funguje vo Vranove nad Topľou bezplatná mestská hromadná doprava. Cieľom je odbremeniť mesto v čase dopravných špičiek, no samospráva očakáva aj ďalšie benefity.

Dopravná situácia v mestách je témou, ktorá má európsky rozmer. Dôvodmi sú preplnené centrálne zóny, či problém s emisiami. Samosprávy sa to snažia riešiť rôznym spôsobom. Od vymedzenia zón so zákazom vjazdu napr. starších dízlových vozidiel po vytváranie podmienok pre komfortné využívanie verejnej hromadnej dopravy.

Akceptovateľná výška dotácie

Vo Vranove nad Topľou stavili na mestskú hromadnú dopravu. Samospráva sa pre tento krok rozhodla po rokovaní s dopravcom SAD Humenné, a.s. „Nápad vzišiel z rokovaní s prepravcom, s ktorým sme hľadali napr. možnosti rozšírenia alebo premiestnenia niektorých autobusových zastávok. Práve pri tejto príležitosti sme sa dozvedeli čiastku, ktorá predstavuje tržby dopravcu na území mesta,“ uviedol primátor Ján Ragan.

Na mestskom úrade vyhodnotili, že suma 27 000 eur je pri očakávaných benefitoch akceptovateľná, čo hlasovaním odobrili poslanci. Z ekonomického hľadiska vyhodnotilo mesto Vranov nad Topľou ako výhodnú aj čiastku, ktorú si dopravca účtuje za jeden kilometer. „Kým v iných mestách je to 2,50 až 2,90, na území nášho mesta si dopravca účtuje 1,50 eur za kilometer,“ dodal J. Ragan.

Prínosom viaceré benefity

Dôvodom, prečo sa vo Vranove nad Topľou rozhodli zadotovať MHD, je stúpajúci počet predovšetkým osobných áut a s tým súvisiaci rastúci tlak na dopravu. J. Ragan upozornil napr. na fakt, že nie je výnimkou, aby v rodinách mali aj viac vozidiel, v ktorých sa prepravuje jedna, dve osoby. „Často aj obyvatelia z našich mestských častí alebo sídlisk, ktorí nechcú parkovať na platených parkoviskách, parkujú v okolitých sídliskách, čím znepríjemňujú život ich obyvateľom. Problém vzniká s dopranou obslužnosťou, napr. pre smetiarov, nehovoriac o tom, ak by vnikol požiar a hasiči by potrebovali zasiahnuť,“ vysvetľoval J. Ragan.

Očakávania sú definované jasne – odľahčenie dopravy v čase dopravných špičiek, menej kolíznych situácií, zvýšenie bezpečnosti, či pozitívny ekologický prístup k životnému prostrediu. „Úplne reálne sa môže situácia zlepšiť pri základných školách. Do materských škôl vozia deti rodičia, čo je pochopiteľné, ale v prípade ZŠ nie je dôvod, aby žiaci od 3., či 4. ročníka nevyužívali autobusy, ktoré chodia až k školám, kde dnes ráno vznikajú zápchy,“ reagoval J. Ragan.

Beh na dlhé trate

Vranovský primátor si uvedomuje, že projektu bezplatnej MHD nepraje epidemiologická situácia, no zároveň verí, že sa táto služba postupne v praxi ujme. „Bezplatná MHD je živým materiálom, s ktorým budeme v priebehu roka pracovať. Baviť sa môžeme napr. o umiestnení zastávok alebo ďalších detailoch, ktoré verím, že by mohli postupne zvýšiť záujem o verejnú dopravu,“ zaprial si J. Ragan.

Mesto Vranov nad Topľou v tejto súvislosti upozorňuje, že bezplatnú MHD budú poskytovať len autobusy bielo-červenej farby označené nápisom DOPRAVA ZDARMA. Pri nástupe do takto označeného autobusu dostanú všetci cestujúci od vodiča platný cestovný lístok v nulovej hodnote, čím mesto a samotný dopravca získajú potrebné informácie o počte prepravených osôb a vyťaženosti jednotlivých spojov v rôznych časoch.

FOTO: Mesto Vranov


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!