Najlepšia halová sezóna v histórii vranovskej atletiky!

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Po „covidovej“ halovej sezóne 2021, keď sa neuskutočnili majstrovstvá Slovenska v mládežníckych kategóriách si to chceli mladí vranovský atléti vynahradiť v tejto halovej sezóne 2022. Po sľubných výkonoch na halových majstrovstvách VsAZ (PO a KE kraj), ktoré sa konali v maďarskej Nyiregyháze, prišli na rad slovenské halové šampionáty, ktoré sa konajú každoročne v bratislavskej hale Elán.

Ako prvé sa uskutočnili 20. februára 2022 halové majstrovstvá Slovenska dorastencov a dorasteniek. Na tieto cestoval s trénerom Jaroslavom Kolcunom len skokan do výšky Gabriel Baran, ktorý potvrdil tabuľkové postavenie slovenskej dorasteneckej jednotky a výkonom 184cm svoju disciplínu vyhral. Zaslúžene mu tak patrí po žiackom aj dorastenecký titul majstra Slovenska v skoku do výšky. Škoda, že kvôli pozitívnemu výsledku testu na covid nemohla cestovať aj naša bežkyňa Viktória Sabolová. Tá mala na základe tohtoročných časov taktiež šancu zabojovať o niektorý z cenných kovov v behu na 1500m. „Od Gabriela sa očakávala na základe jeho výkonu na majstrovstvách VsAZ a tabuľkového postavenia medaila. Skok do výšky je však špecifickou disciplínou a stačia drobnosti, ktoré môžu poznačiť výkon. Gabriel napriek tomu všetko zvládol s prehľadom a získal prvú tohtoročnú medailu pre MŠK na halových majstrovstvách Slovenska,“ uviedol tréner Jaroslav Kolcun.

Druhým v poradí bol seniorský šampionát mužov a žien 27. februára 2022. Na ňom sme mali vo vrhu guľou dvojnásobné zastúpenie. Medzi mužmi si suverénne počínal Adrián Baran, ktorý výkonom 17,09m získal už svoj štvrtý halový majstrovský titul. Potvrdil tak svoje tabuľkové postavenie mužskej jednotky na Slovensku. Druhé miesto získal Milan Haborák ml. výkonom 15,57m. „Od Adriána nikto (vrátane mňa) ani nič iné ako titul neočakával. Výkon bol o niečo slabší ako v prvých tohtoročných pretekoch, no o titul majstra Slovenska sa súťaží len raz v roku, a to sa počíta. Osobne nás oboch mrzí posledný pokus, kedy guľa dopadla niekde na úroveň osobáku, lenže Adrián sa v kruhu neudržal a vyšliapol,“ vysvetľoval J. Kolcun.

O hodinu a pol po Adriánovi nastúpila do vrhačského kruhu aj naša druhá medailová nádej a minuloročná dorastenecká reprezentantka Slovenska Monika Marjová. Bola to prvá Monikina súťaž v kategórii žien. V konečnom zúčtovaní jej patrila prvá „veľká“ bronzová medaila za výkon 11,47m. „V prvom rade sme chceli vyskúšať nový sektor v bratislavskej hale. Boli to druhé preteky, kedy Monika takto v halovej sezóne vrhala kovovou guľou. S medailou som spokojný,“ dodal J. Kolcun.

Po tretíkrát sa do nášho hlavného mesta vrátili atléti MŠK hneď o týždeň, keď boli na programe v sobotu národné majstrovstvá juniorov/junioriek a v nedeľu starších žiakov/žiačok. Keďže Gabrielovi Baranovi bratislavský tartan „sedí“ prišiel si po zisku titulu medzi dorastencami zasúťažiť ešte raz, tentokrát spolu s juniormi. Oplatilo sa! Výsledok? Zisk bronzovej medaily a navyše posunuté osobné maximum na 188cm. Monika Marjová po zisku bronzu spred týždňa už vedela, čo ju v guliarskom kruhu čaká. Bolo to aj patrične vidieť. Získala druhé miesto za výkon 12,83m a osobné maximum si posunula o 23cm. Ako posledná nastupovala na najdlhšiu trať, akú je v hale možné zabehnúť (3000m), naša najmladšia atlétka, vekom ešte staršia žiačka Viktória Sabolová. Za čas 11:40,09 brala striebro a rozšírila si tak medailovú zbierku z majstrovstiev Slovenska. V nedeľu jej na trati 2000m už trošku chýbali sily a skončila na nepopulárnom štvrtom mieste časom 7:19,25. Na túto trať vybehlo až 25 atlétok, čo je na slovenské pomery neobvykle veľký počet. „Som absolútne spokojný s výkonmi a samozrejme s medailami. Monika a Gabriel si posunuli svoje osobné výkony a Viktória zabehla krásne časy na začiatok sezóny. Dúfam, že letná sezóna bude pre našich atlétov ešte lepšia ako tá predošlá. Keďže všetci medailisti boli v minulom roku aj v reprezentačných výberoch, potvrdili, že tam neboli náhodou a preto mám z toho veľkú radosť. Je to však veľký záväzok do nadchádzajúcich mesiacov, kedy nás čaká ešte mnoho práce,“ zdôraznil J. Kolcun. Ako dodal, historických šesť medailí by sa atlétom MŠK Vranov nepodarilo vybojovať bez podpory materského oddielu a tréningových podmienok, ktoré im vytvárajú na ZŠ Bernolákova a ZŠ Sídlisko II.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!