Michal Bučko daroval krv po 100-krát: Keď môžem, pomôžem

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Na hematologicko-transfúziologickom oddelení Nemocnice Svet zdravia Vranov nad Topľou mal dnes jeden z dlhoročných darcov krvi svoje darcovské jubileum. Ráno pred siedmou hodinou totiž prišiel 53-ročný Michal Bučko z Vranova nad Topľou už na svoj stý odber! K jeho výročiu mu nemocnica zagratulovala. „Keď môžem, pomôžem,“ povedal darca.

Michal Bučko prvýkrát daroval krv ešte na vojenčine vo vtedajšej vojenskej nemocnici v Plzni. Počas tohto obdobia daroval krv trikrát, čo dosiaľ nemá medzi odbermi oficiálne zarátané.

„Mal som vtedy najprv strach, ale potom si človek už zvykne,“ spomína si.

K darovaniu krvi ho inšpiruje motivácia pomáhať tým, ktorí ho potrebujú. Svojho času krv potreboval aj jeho dnes už, žiaľ, zosnulý otec, ktorý chodieval na dialýzu. No svoje zohrala aj partia kolegov, s ktorými dlho chodievali darovať krv spoločne do michalovskej nemocnice a po odbere si vždy spoločne posedeli.

„Keď táto tradícia zanikla, začal som chodiť darovať krv do vranovskej nemocnice. Niekomu moja krv môže pomôcť a ja som zdravý, do 41-tky som aktívne hrával futbal, takže pomôcť môžem,“ dodáva s tým, že si takto zároveň vždy aj overí svoj zdravotný stav. Sám dosiaľ krv od iného darcu nepotreboval.

Michalovi Bučkovi dnes prišiel za vranovskú nemocnicu zablahoželať a darovať malú pozornosť aj riaditeľ Eugen Lešo.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!