Lukáš Kulich o Tomášovi Kulanovi: Nedokáže pomáhať inak, ako na 100%

imrich.mako@vranovske.sk
Autor
Šport sa stal fenoménom nielen vďaka tomu, čo dennodenne sledujeme v priamych prenosoch. Fascinuje aj zákulisím. Za úspechom po 90 minútach na futbalovom trávniku, piatich setoch na Grandslame, či v klietke v Oktagone sú vždy hodiny driny, a dnes už aj sofistikovaných metód, ako posúvať svoj výkon na TOP level. Jednou z neoddeliteľných kapitol je špecializovaná fyzioterapia, v rámci ktorej patrí medzi absolútnu elitu Tomáš Kulan. Charizmatický mladík dokázal skombinovať vo svojom profesionálnom statuse špičkovú odbornosť s hlbokou človečinou, preto má spolupráca s ním neopakovateľnú pridanú hodnotu. 
 
Vo vizitke Tomáša Kulana nájdete spoluprácu s hviezdami MMA Attilom Véghom, Gabrielom Borárosom, či šampiónom ruskej organizácie Fight Nights Global Tomášom Deákom. V kontraste s týmito tvrdými chlapmi je pre zmenu jeho starostlivosť o krehkú tenistku Kristínu Kučovú. Tento celebritný zoznam je však iba vrcholom jeho profesionálneho „ľadovca“, za ktorým treba hľadať silný ľudský príbeh. Ak ste čítali akýkoľvek rozhovor s „Kulankom“, ako ho priatelia volajú, určite vás zaujal svojou otvorenou a úprimnou povahou. Tento moment jeho osobnosti zaujal aj Lukáša Kulicha, ktorý s ním začal spolupracovať po prestupe do FK Humenné. „Prekvapil ma Tomášov príbeh. Hoci na strednej škole nepatril medzi premiantov, svoj život dokázal otočiť o stoosemdesiat stupňov na vysokej škole, kde skončil s ľahkovážnosťou a doslova sa zažral do štúdia. Vďaka tomu získaval pravidelne štipendiá, za ktoré potom absolvoval rôzne kurzy. Má takmer 60 certifikátov, pričom mnohé z nich sa mu ani nevojdú na stenu,“ dodal s úsmevom Lukáš Kulich. 
 

Lukáš Kulich rozdáva svojím športovým umením futbalovú vášeň, ktorá láka fanúšikov na štadióny ako magnet.
 
Práve viaceré zranenia počas futbalovej kariéry inšpirovali L. Kulicha k tomu, aby sa o fyzioterapiu začal zaujímať intenzívnejšie. Už v minulosti si pochvaľoval spoluprácu s Jozefom Štieberom, ktorý ma k futbalu, ako bývalý hráč a člen realizačného tímu slovenskej reprezentácie do 21 rokov extra blízko. Popritom však sledoval na sociálnych sieťach kariéru Tomáša Kulana. Keďže ho jeho filozofia, tréningy a postoj ku klientom oslovili, ozval sa mu. „Keď k Tomášovi príde človek, a je úplne jedno, či je to športová hviezda, poloprofesionálny športovec, rekreačný športovec alebo ktokoľvek s problémom, ku každému pristupuje s rovnakou energiou a zanietením. Vždy hľadá postupy, ako konkrétny zdravotný problém vyriešiť. Neuspokojí sa s tým, aby neodviedol maximum. Keď vidíš, že niekto má takýto záujem o Tvoje zdravie, motivuje to aj Teba, aby si sa zamyslel nad sebou ešte hlbšie,“ zdôraznil L. Kulich.  
 

Za úspechom Tomáša Kulana je inšpiratívny životný príbeh. 
 
Keď sa T. Kulan vrátil z bratislavskej Octagon Fighting Academy na východ, založil v Humennom Core pohybové centrum pre športovú rehabilitáciu, v ktorom uplatňuje koncept local a global. Jeho špecializáciou je najmä liečba chrbtice a problémy medzistavcových platničiek. Konštatovanie – ste takí silní, ako najsilnejší je váš najslabší článok – sa môže zdať niekomu ako klišé, ale ľudské telo je tak dokonalý mechanizmus, pri ktorom to platí na sto percent bez výnimiek, kompromisov, skratiek… „Keďže som pravák, mobilitu mám tým pádom lepšiu na pravej strane, kým ľavá strana je stuhnutá, čo v takýchto prípadoch vedie k svalovej dysbalancii. Podobných príkladov by som mohol uviesť viac…“ reagoval L. Kulich a tému ďalej rozvinul: „Počas tréningov sme sa sústredili na mobilizáciu kĺbov, ktoré som mal vo veľmi zlom stave a teraz dávame dokopy moju chrbticu. Pre mnohých futbalistov určite nie je ničím výnimočným výron členka. Napr. ja som ich mal na pravej nohe osem! Zapracovali sme na tom a dnes môžem povedať, že mám úplne inú stabilitu.“
 

Tomáš Kulan spolupracoval s viacerými slovenskými športovými osobnosťami. Na jeho prístup nedá dopustiť ani Lukáš Kulich.

 
Hoci každé ľudské telo je svojim spôsobom nekopírovateľný originál, platí, že pristupovať k nemu sa musí komplexne. Ak sa sústredíte iba na jednu jeho časť, skôr, či neskôr vám svalová oblasť, ktorú ste zanedbávali alebo dokonca ignorovali, vypovie službu. Cestou, ako sa tomu vyvarovať, je pedantná diagnostika a široká škála mobilizačných cvičení doslova na mieru, samozrejme s využívaním rôznych moderných pomôcok. „Tiež som si niekedy myslel, že si stačí naložiť vo fitku, ale to je veľký omyl. Ľudia nevedia správne využívať a posilňovať jednotlivé svalové partie, aby do seba všetko zapadlo. Potom telo trpí a dochádza k svalovým dysbalanciám. Aj keď niektorí stále nedoceňujú význam tréningu s fitloptou, expandermi, či inými podobnými pomôckami, z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že bezpochyby to význam má. O to viac ma teší, že príklady, kedy futbalové kluby zamestnávajú profesionálnych fyzioterapeutov a kondičných trénerov, nájdeme už i na Slovensku. Som rád, že svetové trendy sme prijali aj u nás,“ zdôraznil ofenzívny stredopoliar FK Humenné. 
 

Tomáš Kulan je pedantný detailista! Ak sa laikovi zdá, že ide o automatický a tým pádom banálny pohyb, charizmatický fyzioterapeut ho prekvapí pointou, ktorou otvorí priestor pre nový pohľad v starostlivosti o vlastné telo. 
 
Lukášovi Kulichovi ťahá na 33. V kariére si prešiel viacerými zraneniami, ale ani jedno mu chuť do futbalu nevzalo. Práve naopak, vždy hľadal možnosti ako sa vrátiť silnejší. Skúsenosti odžité na „vlastnej koži“ ho dnes delegujú do pozície autority, ktorej slová majú váhu. „Futbal chcem hrať čo najdlhšie. Vek nedokáže zastaviť nikto z nás, ale všetci môžeme dopriať telu starostlivosť, akú si zaslúži. Odkedy chodím k Tomášovi, cítim sa silnejší, pevnejší, mobilnejší… V minulosti sme si počas kruhového tréningu naložili maximálne váhy, ale takto to nefunguje. Preťažovali sme organizmus a nezapájali tie časti tela, ktoré sme potrebovali, o mobilizačných cvičeniach, či dynamickom strečingu ani nehovoriac. Nechcem však hovoriť iba o športovcoch. Ako novinár za počítačom robíš pri písaní tiež iba jeden druh pohybu a predpokladám, že potom Ťa pri inom pohybe sekne. Pri ľudskom tele platí, že všetko so všetkým súvisí a aj zdanlivo podceňovaný pohyb sa neskôr niekde prejaví,“ pripomenul L. Kulich.   
 

Ľudské telo je dokonalý mechanizmus, preto je dôležité ho rozvíjať komplexne a sofistikovane.
 
Fyzioterapia je definovaná ako pomocný lekársky odbor. V prípade Tomáša Kulana ide o životný štýl, čo z neho, napriek mladému veku, robí jedného z najuznávanejších odborníkov, ktorý je vďaka vizionárskému atribútu jeho osobnosti predurčený posúvať hranice v starostlivosti o ľudské telo do nových sfér. „Tomáš sa smeje, že ak by ma dostal do rúk, keď som mal dvadsať, urobil by zo mňa oveľa dynamickejšieho hráča. Nepochybujem o tom, že vďaka nemu si na tejto úrovni predĺžim kariéru ešte o pár rokov! Poďakovať sa mu však chcem aj za to, že som v ňom mohol spoznať skvelého človeka. Verím, že naša spolupráca bude pokračovať a už teraz sa teším na jeho knihu, ktorá by mala vyjsť v najbližšom období,“ dodal na záver nášho rozhovoru L. Kulich. 

 

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!