Jubilejný ročník Bančanskej desiatky prilákal rekordný počet bežcov

Bančanská desiatka si pripísala na konto 25. ročník. Tradičné podujatie v obci Banské oslávilo toto svoje malé jubileum rekordnou účasťou 188 bežcov v hlavnej kategórii. Akcia zniesla prívlastok festival behu, čo znásobil fakt, že niektorí bežci si zapretekali prvýkrát po dlhej prestávke, čomu zodpovedalo aj ich nadšenie.

Tak ako každoročne začínali preteky sprievodným podujatím pre deti. Súťažilo sa od najmenších až po dorastencov, pričom v niektorých kategóriách sa zvádzali naozaj veľké súboje o pódiové umiestnenia. Celkom sa v mládežníckych kategóriách predstavilo 71 detí.

Počas podujatia prebehla ukážka Detskej  atletiky, kde si deti za prítomnosti trénerov vyskúšali prekážkovú dráhu a dozvedeli sa aj základne informácie. Samozrejme každý po vyskúšaní dostal malý darček…

Hlavné preteky začínali výstrelom o 14.00 hod. Z pohľadu diváckej odozvy to už bola poriadna masa bežcov. Nesklamalo ani počasie – 30°C dalo zabrať všetkým, k čomu dodáme, že na hlavnej trati je potrebné prekonať prevýšenie 186 m.

V celkovom poradí zvíťazil Emil Fučo (Sokol Ľubotice) s časom 37:12 min., 2. miesto obsadil  Marek Moskovčiak (TJ Obal servis Košice) s časom 37:25 min. a tretí skončil Adrián Vavrek (Dulova Ves) s časom 37:34 min.

V hlavnej kategórii žien zvíťazila Danka Hanulová (Štefko running Team) s časom 44:43 min., na 2. mieste skončila Diana Karpjaková (MARAS team) s časom 47:10 min. a tretia v poradí sa umiestnila Beáta Seligová Kopčaková (Metropol Košice) s časom 48:38 min.

Z domácich pretekárov sa najlepšie umiestnil Michal Ivančo (ŠK Banské) s časom 38:57 min.

Dodáme, že ŠK Banské organizuje v tomto roku ešte časovku do vrchu Banské – Mláčky a beh do vrchu Banské – Mláčky, ktoré sú zároveň súčasťou Bančanskeho pohára 2020.