Filmový festival Jeden svet ponúkne vo Vranove 9 skvelých filmov

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Od štvrtka 5. marca do soboty 7. marca sa bude konať v priestoroch Hornozemplínskeho osvetového strediska vo Vranove nad Topľou v poradí už jedenásty ročník festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet. Je to zatiaľ jediným kultúrno-vzdelávacím podujatím na Slovensku, ktoré sa komplexne zaoberá ľudskoprávnymi a globálnymi témami a prináša rok čo rok to najlepšie zo sveta dokumentárnych filmov. 

Festival každý rok reflektuje témy, ktoré sa nás bytostne dotýkajú. Jednou z nich je aj zložitosť a presýtenosť 21. storočia. Hlavná téma tohto ročníka znie „Stratení v súčasnosti“. Spätne nahliadneme do minulosti, plynulo prejdeme do prítomnosti a následne sa zamyslíme nad našou budúcnosťou.
 
Od Nežnej revolúcie totiž uplynulo už 30 rokov a je na mieste diskutovať o tom, ako nás naša história ovplyvnila. Čo sme si z nej zobrali, z čoho sa poučili, na čo zabudli a čo prehliadame. Pokúsime sa pomenovať, kam sme sa za tie roky dokázali posunúť, čo nás brzdí v ďalšom vývoji a čo by naopak mohlo byť našim pohonom k vytváraniu a udržaniu zodpovednej a súdržnej spoločnosti.
 
Máte možnosť zhliadnuť spolu 9 zaujímavých filmov z rôznych kútov sveta. Aj keď témy a príbehy sa rôznia spája ich skutočnosť, že všetky sú súčasťou jedného – nášho sveta, ktoré vo Vás budú rezonovať ešte dlho.
 
V sprievodnom programe vo štvrtok Vás čaká zaujímavá a podnetná diskusia s Peťom Ďurkom o bezobalových potravinách a drogérii. Piatkový večer nám priblíži Nežnú revolúciu svojim hudobným vystúpením Rasťo Kachman a Jaroslav Krajňák nám porozpráva o vzniku VPN vo Vranove. V sobotu budete mať zas možnosť vypočuť si  pútavé rozprávanie cestovateľa Paľa Fialu o jeho dobrodružnom cestovaní Venezuelou. 
 
Čakáme Vás od 5. do 7. marca 2020 v priestoroch Hornozemplínskeho osvetového strediska vo Vranove nad Topľou (vchod zozadu od Penziónu), vždy so začiatkom o 17.00 hodine. Podujatie finančne podporilo mesto Vranov nad Topľou, a koná sa pod záštitou OZ KOMPA.s. Tešíme sa na vás, lebo len s vami môžeme vytvoriť krajší a lepší Jeden svet.
 
ŠTVRTOK 5.3.2020


17.00 – 18.25 – POSLEDNÝ PASTIER 
Schapenheld / Sheep Hero Holandsko / Rumunsko, 2018, 81 min, r. Ton van Zantvoort
Pastier Stijn vodí ovce po pastvinách, strihá ich a získava surovú vlnu. Chov oviec predstavuje celý jeho život. Chce žiť sebestačne a nezávisle, ale v konkurenčnom prostredí, kde vládne neúprosná moc trhu, mu neustále klesajú zisky. Pre to, aby udržal ekologický spôsob chovu, ktorému veria a venuje sa mu dvadsať rokov, je odhodlaný urobiť čokoľvek.
 
19.10 – 20.35  – SAKAWA
Belgicko / Holandsko, 2018, 81 min, r. Ben Asamoah
Kto sú ľudia, ktorí odosielajú e-maily s oznámením, že ste vyhrali v lotérii, a kto sa naozaj skrýva za profilom vnadných žien na internetových zoznamkách? Režisér snímky sa vydal do Ghany, kde si týmto spôsobom privyrábajú celé komunity. Vo svojom úsilí si dopomáhajú všetkými dostupnými prostriedkami – napodobňovaním ženského hlasu po telefóne aj zapojením kúzelníkov, čiernej mágie a voodoo. 
 
20.45– 22.15 – INÝ PRÍBEH LÁSKY 
Hjärtelandet / Heartbound: A Different Kind of Love Story Dánsko / Holandsko / Švédsko / Thajsko, 2018, 90 min, r. Janus Metz , Sine Plambech
V malej rybárskej komunite Thy v severnom Dánsku je 926 thajských žien vydatých za dánskych mužov. Ide o trend, ktorý začal pred 25 rokmi, keď sa bývalá sexuálna pracovníčka z Pattaya vydala za miestneho Dána a odvtedy pomáhala osamelým mužom z Thy a chudobným ženám z jej dediny, aby sa navzájom našli a zdieľali spoločný život.
 
PIATOK 6.3.2020


17.00 – 17.30 – SPÝTAJ SA VAŠICH ´68 
2018, 26 min., r. Barbora Berezňáková
V novodobej histórii existujú dátumy, kedy si každý presne pamätá, čo vtedy robil a aká bola jeho bezprostredná reakcia. Jedným z týchto dátumov je 21. august 1968 – invázia vojsk Varšavskej zmluvy do Československa, komunistickou stranou označovaná za vstup spojeneckých vojsk, ktorý znamenal nasledovnú vojenskú okupáciu nášho územia a zvrátenie prebiehajúcich demokratizačných reforiem. Film Spýtaj sa vašich: 68 rozpráva o udalostiach z 20. – 21. augusta 1968 cez neobyčajné osobné spomienky a zážitky bežných ľudí.
 
17.35 – 18.05 – SPÝTAJ SA VAŠICH ´89 
2019, 26 min., r. Barbora Berezňáková
Dokument Spýtaj sa vašich: 89 je pokračovaním filmu k udalostiam Augusta 1968. Otvára diskusiu o tom, ako novembrové udalosti ovplyvnili našu spoločnosť za posledných 30 rokov a snaží sa podnietiť medzigeneračný dialóg tak potrebný k tomu, aby sme ľahkovážne nepodliehali spomienkovému optimizmu, a boli schopní doceniť dnes už samozrejmé, občianske a ľudské práva, ktoré Nežná revolúcia priniesla.
 
19.35 – 21.00 – HLUCHÉ DNI 
Silent Days Slovensko/Česko, 2019, 81 min., r. Pavol Pekarčík
Hlavné postavy tohto filmu žijú na okraji spoločnosti a ich vnútorný svet je o niečo uzavretejší. Nepočujúce rómske deti sa vo filme pohybujú vo svojom autentickom prostredí, do ktorého režisér Pekarčík citlivo zasadil drobné príbehy, v ktorých sa zrkadlí vnútorný život detských hrdinov.
 
21.10 – 22.25 – NA ČIERNEJ LISTINE 
Na crnoj listi / The Blacklisted Srbsko, 2019, 73 min, r. Sara Markovi ć, Nikola Dragović
Čo sa stane, keď sa s obyčajnou osobou zaobchádza ako s nepriateľom štátu? Dokument Na čiernej listine, ktorý sleduje udalosti na čínskom summite v Belehrade 2014, keď polícia prakticky uniesla 11 aktivistov Falun Gongu, je trpkou pravdou o svete, v ktorom žijeme – obchod je vždy prioritou a ľudské práva sú druhoradé.
 
SOBOTA 7.3.2020


17.00 – 19.05 – PRÍBEH CESTY OKOLO SVETA 
Far. The Story of a Journey Around the World Nemecko, 2017, 125 min, r. Patrick Allgaier, Gwendolin Weisser
Gwen a Patrick spoločne nastopovali vyše päťdesiat tisíc kilometrov. Ich film ponúka neštylizovaný a intímny pohľad do rozličných kultúr tak, ako sa im otvárali v sprievode miestnych obyvateľov. Dobrodružná výprava z Nemecka cez celý svet a zase späť bez jediného nasadnutia do lietadla, z ktorej sa dvojica vracia domov ako rodina.
 
20.00 – 21.40 – O OTCOCH A SYNOCH
Of Fathers and Sons – Die Kinder des Kalifats / Of Fathers and Sons Nemecko / Libanon / Katar / Sýria, 2017, 98 min, r. Talal Derki
Bratia Usáma a Ajmán dospievajú rýchlejšie ako iné deti. Ich otec je totiž džihádista z Frontu an-Nusrat a želá si, aby aj jeho synovia čoskoro bojovali za vznik islamského kalifátu. Abú Usáma vymenil svojim deťom učebnice za zbrane a pripravuje ich na svätú vojnu. Kým Ajmán (12) by radšej chodil do školy, Usáma (13) poslušne nasleduje cestu džihádu. Intímne rodinné chvíle a fanatizmus sa spolu dennodenne stretávajú.
 

 

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!