BOOT CAMP vo Vranove: Nájdite mapu a cestu k trvalej premene životného štýlu

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Hľadáte svätý grál vo svete fitnesu v nádeji, že vám pomôže schudnúť alebo zlepší vašu kondíciu, pohybovú mobilitu? Nehľadajte na internete, „mapu“ máte ukrytú v sebe. Ak ste pripravení vydať sa v ústrety novému príbehu, máme pre vás jedinečnú ponuku – letný Boot Camp v Patriot Gyme vo Vranove nad Topľou. Za projektom stojí autor konceptu Trvalá premena a certifikovaný SFG2 inštruktor medzinárodnej organizácie Strongfirst Michal Lakatoš, ktorý si ako ambasádora pozval Iza Daniša. Práve jeho story je inšpiráciou, ako otočiť životný štýl o 180 stupňov.

Hoci Izo Daniš má všestranné športové základy, predsa len sa v istej fáze dostal do situácie, kedy ho trápila nadváha a k tomu sa pridali aj zdravotné problémy s chrbticou. Vtedy oslovil silovo – kondičného trénera Michala Lakatoša, ktorý svoje skúsenosti a filozofiu premenil na exkluzívny koncept Trvalej premeny.

 Keďže Izo vyhľadáva výzvy, pristúpil k tejto príležitosti zmeniť životný štýl „od podlahy“. V momente, keď prechádzal konceptom Trvalej premeny so stabilnou disciplínou a pevnými návykmi k cvičeniu, ako ďalší cieľ si určil, že chce absolvovať tréning  v gyme počas 365 dní bez prestávky. Ak si odmyslíme vlastnú pohodlnosť, ktorá pokúša každého, či postupnú stagnáciou prvotnej eufórie, zabudnúť nemôžeme ani na objektívne okolnosti, kedy sa k tréningu nedostaneme. Izo však všetky stereotypy v motivačnom myslení zhodil zo stola! „Priznám sa, mne sa táto výzva na začiatku nepáčila (úsmev), pretože mi v tomto koncepte chýbala regenerácia, ale sadli sme si a bavili sme sa o tom, ako by mal tréningový proces vyzerať. Izo je inteligentný, aj dostatočne skúsený a nastavil si vlastný efektívny model tréningov so striedaním ťažších a ľahších. Hýbať sa môžeme každý deň, len to musíme vedieť korigovať a Izovi sa to podarilo. Pre mňa je učebnicovým príkladom, že pokiaľ sa postupuje efektívne a metodicky, človek dokáže prejsť zo situácie, kedy je bez kondície a trpí tým jeho zdravie, až k fantastickým silovým a kondičným výkonom, čo však stále nepovažujem za najväčšie víťazstvo. Za najväčšie víťazstvo považujem, že v Izovom prípade niet cesty späť. Dám výplatu na to, že do pohodlia, z ktorého vyšiel, sa už jednoducho vrátiť nedokáže,“ zdôraznil M. Lakatoš.

Izo je živým príkladom, že sebadisciplína sa dá doviesť do dokonalosti! V jeho prípade totiž nešlo len o experiment, či to dokáže. Od začiatku mal jasno v tom, že je nekompromisne rozhodnutý zmeniť životný štýl so všetkým, čo k tomu patrí. Kým mnohí googlia v nádeji, že nájdu svätý grál, ktorý im pomôže zázračne schudnúť, mladý Vranovčan začal tým, že si upratal hodnoty a priority. Vďaka tomu vstúpil na cestu, ktorú si vybral, pevným krokom a smerom k cieľu neuhol ani o milimeter. Dnes má Izo za sebou sériu viac ako 487 dní, kedy denne absolvoval v gyme aspoň jeden tréning. „Až pri Izovi som sa stretol s úplne novým fenoménom, aký som dovtedy nepoznal. Mnohí ľudia hľadajú na internete zaručené spôsoby, ako začať cvičiť, aby nemuseli dramaticky opúšťať svoju komfortnú zónu, no zároveň by chceli dosiahnuť skvelé výsledky. Pri Izovi som zažil opak, pretože keď absolvoval 365 dní v gyme, povedal mi: Googlil som, ako prestať cvičiť. Ešte aj počas koronakrízy si požičal domov kettlebelly a cvičil ďalej bez prestávky. Chlap, ktorý mal svojho času 30 kíl nadváhy a chrbtica ho bolela už len keď čakal na vleku na lanovku, zmenil svoj život od základov. To ma iba utvrdilo v tom, aké dôležité je dokázať prepnúť autopilota v hlave, aby sa ľudia nemuseli nútiť, ale automaticky im návyky, ako dosiahnuť cieľ trvalej premeny, bežali v hlave „na pozadí“ ako niečo úplne prirodzené,“ vysvetľoval M. Lakatoš.

 Keď Izo začal s tréningovým reštartom, učaroval mu kettlebell. Jeho história siaha síce až do Číny, ale v modernej ére sa ho podarilo spopularizovať predovšetkým v Rusku, preto sa mu aj hovorí „ruská zbraň proti slabosti“. Keďže M. Lakatoš je certifikovaným inštruktorom organizácie Strongfirst a I. Daniš pôsobí ako jeho asistent v projekte Trvalá premena, rozhodli sa počas tohto leta zorganizovať unikátny Boot Camp. Dominantnou témou bude naučiť účastníkov kempu správne ovládať kettlebelly, no neostane iba pri tom… „Rozumiem tomu, že ľudia sa chcú dostať do kondície, schudnúť, byť zdravší. Otázka znie, ako úprimne to však myslia. Ak to myslia vážne, nestačí prísť trikrát do týždňa do gymu, lebo v troch tréningoch sa ich svet nezmení. Na kempe sa teda budeme baviť o tom, že trvalá premena je v prvom rade o zmene a tvorbe návykov. Na začiatku sa vždy stretávam s motiváciou, eufóriou, predsavzatiami, ktoré časom môžu dostať trhliny, preto je potrebné budovať nové návyky, a trénovať v malých krokoch disciplínu, s ktorou ja u ľudí na začiatku nepočítam, pretože väčšina ju aj tak nemá. Budeme sa jej učiť, hľadať ju a som si istý, že každý, kto dá šancu nášmu konceptu, ju aj v sebe nájde. Účastníkom kempu určite ponúknem moju filozofiu, skúsenosti, dáta…, ale vystúpiť z komfortnej zóny, tak ako to dokázal Izo, musia sami,“ pripomenul M. Lakatoš.

 Ak sa zameriame na kettlebell ako taký, na laika môže pôsobiť skromne. V rukách odborníka sa však mení na dynamický nástroj, ktorý sa navyše nedá nahradiť. Unikátny je už len jeho tvar, ktorý dáva možnosť v tréningu pracovať z pohľadu pohybovej mobility, kondície a sily v bezkonkurenčnom komplexnom rozsahu. „Každá vyššia váha dáva pre telo nový impulz. Kettlebell umožňuje špecifické typy pohybov, ktoré s iným náradím urobiť neviem. Jednoručku môžem suplovať napr. kilom múky, ale kettlebel nahradiť nedokážem. Fascinujúce na ňom je, že mi stačí jedna guľa a dokážem s ňou v rámci tréningu v krízovom režime obsiahnuť to, čo s náradím v celej posilňovni,“ dodal M. Lakatoš.

Odborný dozor: 

Michal Lakatoš, @mojosobnytrener.sk

– SFG2 instructor medzinárodnej organizácie Strong First (9 rokov praxe)

– 2015 SFG1 certifikácia, Budapešť

– 2016 Asistent na SFG1 certifikácii v Poľsku

– 2017 SFG2 certifikácia, Taliansko

– 2019 Asistent na SFG1 certifikácii v Prahe,

– úspešná obhajoba SFG2 certifikácie (platnosť certifikácie 2 roky)

 Inštruktor: 

Izidor Daniš, @izzy_danis

– certifikovaný kondičný tréner 1. stupňa

– dokázal schudnúť viac ako 30 kg

– zosilnel zo stavu neustálej bolesti chrbtice na silové výkony na úrovni profesionálov (GetUp 60kg kettlebell, Trap bar deadlift 270kg pri hmotnosti 80kg, Kettlebell press 44kg)

 Príprava absolventov SFG1 certifikácie:

Simon Spišák, @simon_spisak 

– úspešný silovo – kondičný tréner vo vlastnom gyme S GYM Spišská Nová Ves

 Maja Ivanov, @ivanov_maja

 – ambasádorka programu @TrvalaPremena v Košiciach

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!