Aktivisti zachraňujú v Hanušovciach unikátnu sušiareň liečivých rastlín

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Unikátna sušiareň liečivých rastlín v Hanušovciach nad Topľou má bohatú históriu! Občianske združenie Vegetabil – sušiareň liečivých rastlín ju chce nielen zachrániť, ale aj obnoviť jej činnosť.

Sušiareň liečivých rastlín, lesných plodov a ovocia vznikla v Hanušovciach nad Topľou v druhej polovici 30. rokov minulého storočia. Vďaka dômyselnému systému sušenia a prúdeniu vzduchu je dnes táto národná kultúrna pamiatka významnou technickou stavbou.

Vzácna pamiatka sa zachovala po miestnom židovskom podnikateľovi Alexandrovi Wohlovi, ktorý sušené byliny vyvážal do českých a švajčiarskych farmaceutických firiem. Napriek tomu, že išlo o unikátnu stavbu a obchod prosperoval, sušiareň postihol v dôsledku II. svetovej vojny neľahký osud. Príbeh však podľa nie príliš priaznivého scenára pokračoval ďalej. „Ďalší majitelia už neboli úspešní v tomto podnikaní. Posledný súkromný majiteľ prepísal túto pamiatku na bezdomovca a dnes chátra. Ak sa nezačne konať, dlho už nevydrží. Ako povedal historik a zakladajúci člen občianskeho združenia Ondrej Glod, je pol hodiny po dvanástej,“ vysvetľuje Zuzana Hrehová z OZ Vegetabil – sušiareň liečivých rastlín.

Členom občianskeho združenia sa podarilo dostať sušiareň do svojej správy. Hlavným cieľom je záchrana, rekonštrukcia a jej následná prevádzka s vytvorením priestoru pre podporu a rozvoj miestneho trhu kvalitnými liečivými rastlinami, lesnými plodinami, sušeným ovocím a inými bylinnými produktami.

Zároveň obnova sušiarne môže byť do budúcnosti vhodným priestorom pre osvetovú činnosť v oblasti využívania prírodných zdrojov so zameraním na kultúrne a historické dedičstvo zberu a spracovania liečivých rastlín a plodín. Súčasné kroky a aktivity vedú aj k tomu, aby sa v tomto priestore mohol budovať kladný vzťah verejnosti k prírode, ochrane životného prostredia a podpore zdravého životného štýlu. „Takmer storočná sušiareň mohla byť zničená, ak by si jej krásu, ale i znehodnocovanie nevšimli miestni aktivisti. Aj vďaka pomoci darcov sa môžeme hneď pustiť do prekrytia strechy, aby sušiareň prežila nasledujúcu zimu,“ zdôraznila Z. Hrehová.

Po nevyhnutnej oprave čaká OZ Vegetabil rozhodovanie o ďalšom osude objektu, ktorý nevyhnutne potrebuje prejsť náročnou rekonštrukciou. Miestni aktivisti sa budú snažiť získať sušiareň do svojho vlastníctva, aby ju mohli návštevníci obdivovať v plnej kráse, napr. pri šálke bylinkového čaju. „Napriek neúnavnej práci dobrovoľníkov to bez finančnej podpory nezvládneme. Pozývame verejnosť priložiť ruku k dielu svojim príspevkom, ale i navštíviť Hanušovce a pristaviť sa pri tejto pôvabnej pamiatke. Pomôcť môže ktokoľvek materiálne, i svojím časom. Ku prekrytiu strechy potrebujeme napr. zapožičať lešenie. Vzhľadom ku komplikovanej situácii, by sa nám tiež zišiel právnik. Taktiež hľadáme ľudí, ktorí by nám urobili preklady webovej stránky do jidiš a ruského jazyka,“ dodala Z. Hrehová.

Verejnosť môže prispieť OZ Vegetabil a stať sa súčasťou silného príbehu počas #GivingTuesday, ktorý je sviatkom štedrosti a dobrovoľníctva. V tento deň sa po celom svete oslavujú dobré skutky a šíri dobro. Každoročne sa koná v utorok po Black Friday ako reakcia na nákupný ošiaľ, ktorý je pre toto obdobie typický. #GivingTuesday zároveň jedinečným spôsobom spája rôzne skupiny ľudí – neziskové organizácie, firmy, rodiny aj jednotlivcov a povzbudzuje ich k darovaniu. Tento rok pripadá sviatok štedrosti na 30. november.

Viac informácií získate na www.vegetabil.sk a www.givingtuesday.sk.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!