Atopický ekzém postihuje najmä deti

luboslava.kocisova@vranovske.sk
Autor

Atopický ekzém je jednou z najčastejších chorôb kože. Ide o chronické a dedičné kožné ochorenie sprevádzané zápalom kože a svrbením, ktoré vzniká na základe alergickej reakcie a veľmi často súvisí s ďalšími alergickými prejavmi a ochoreniami – alergickou nádchou, zápalom spojiviek a alergickou astmou. Tieto ochorenia postihujú až 20% obyvateľstva. O jeho prejavoch, príčinách a liečbe sme sa porozprávali s dermatovenerologičkou MUDr. Janou Molčanovou.
Koho teda atopický ekzém najčastejšie postihuje?
– Atopický ekzém najčastejšie postihuje deti, pretože jeho prvé prejavy vznikajú už v dojčenskom veku, v 2.-3.mesiaci života. Môže sa však objaviť aj neskôr v detstve a postihuje aj dospelých pacientov. Čím skôr toto ochorenie začína, tým je vyššie riziko vzniku astmy, preto je jeho včasná a dôsledná liečba veľmi dôležitá.
Dá sa vôbec nejako liečiť? A ako?
– Samozrejme, vieme toto ochorenie liečiť aj keď v tomto prípade je úspech liečby výrazne závislý na dobrej spolupráci pacienta, resp. rodičov. Zvyčajne sa kožné prejavy zlepšujú po 1.roku života a neskôr v školskom veku, kritické môže byť obdobie puberty a po 30. roku intenzita ochorenia výrazne klesá. Základom liečby sú antihistaminiká, čiže lieky proti alergii, ktoré súčasne tlmia svrbenie. Intenzívne svrbenie je pre toto ochorenie typické a výrazne zhoršuje pacientovi kvalitu života, následné škrabanie potom zhoršuje stav kože a je rizikom pre vznik kožných infekcií. Dieťatko, ktoré trápi svrbenie kože je nekľudné, nespavé, plačlivé a v dôsledku toho potom trpí celá rodina. Preto nie je namieste strach z podávaných liekov, s ktorým sa žiaľ, veľmi často stretávam u rodičov postihnutých detí. Niekedy dokonca rodič svojvoľne liečbu preruší po vymiznutí kožného nálezu z obavy pred nežiadúcim účinkom lieku. Vystavuje tak dieťa riziku opakovaného vzplanutia choroby a vzniku a rozvoji dýchacích obtiaží – alergickej nádchy a astmy. Rovnako škodlivý je strach z používania kortikoidných – laicky povedané hormonálnych – mastí. S tým sa stretávam takmer u polovici svojich pacientov – resp. ich rodičov. Kortikoidné prípravky sú však základom úspešnej liečby tohto ochorenia a v rukách odborného lekára účinnou zbraňou na ekzém. Ak teda pacient počúva svojho kožného lekára a aplikuje tieto lieky presne podľa jeho pokynov nemá dôvod na obavy.
Aké sú prejavy ekzému?
– Ako sme spomínali, prvé prejavy vznikajú na koži najčastejšie už v dojčenskom veku, zhruba v 3.mesiaci života. Objavujú sa červené ekzémové ložiská na tvári a na hlavičke niekedy sprevádzané tvorbou šupiniek a vždy svrbením. Neskôr sa ložiská objavujú v lakťových zhyboch, na zápästiach, v podkolenných jamkách, na zadočku. V dôsledku škrabania môžu vzniknúť chrasty až vriedky na postihnutých miestach. Koža atopických detí je celkovo výrazne suchšia. Vplyvom slnka na nej veľmi často vznikajú poruchy pigmentácie, ktoré môžu pretrvávať aj niekoľko mesiacov.
Čo zhoršuje atopický ekzém?
– Všeobecne známe je zhoršenie prejavov ekzému po niektorých druhoch potravín, u malých detí je práve potravinová alergia najčastejšia. Preto je tak veľmi dôležité dojčenie. U detí s atopickým ekzémom sa odporúča plné dojčenie bez príkrmov do 7.mesiaca, čiže o mesiac dlhšie ako u zdravých detí. Nie je vhodné pitie bylinkových čajov ani používanie medu ako sladidla. U týchto detí uprednostníme veľmi slabý čierny alebo červený čaj (Rooibos). Niektoré druhy potravín nepodávame deťom s ekzémom vôbec. Týka sa to všetkých druhov exotického ovocia vrátane citrusov – samozrejme aj vo forme nápojov, vajec, orechov, čokolády a kakaa. Časté sú alergické reakcie na surové paradajky. Naopak preceňovaný je nežiadúci účinok kravského mlieka a jeho náhrada iným druhom mlieka je namieste iba pri dokázanej alergii na bielkovinu kravského mlieka.
Kedy sa toto ochorenie zhoršuje, v akom období?
Pre atopický ekzém je typické zhoršovanie v jesennom a zimnom období a naopak v letných mesiacoch dochádza k ústupu prejavov na koži. Mnohí pacienti využívajú priaznivý vplyv prímorskej klímy. Treba však upozorniť na možné riziká súvisiace s pobytom pri mori. Dieťa v prvom rade dôsledne chránime pred UV žiarením, dbáme na neporušenie diétneho režimu a v žiadnom prípade neprerušujeme zavedenú liečbu.
Ako sa starať o kožu detí s ekzémom?
– V zásade treba dodržiavať pokyny svojho lekára a neexperimentovať s rôznymi „zázračnými mastičkami“, najmä nie s obsahom bylín (harmanček, nechtík lekársky, aloe vera) nakoľko možu vyvolať alergickú reakciu. Základom úspešnej liečby je premasťovanie kože a nahrádzanie ochranného filmu, ktorý si atopická pokožka nedokáže dostatočne vytvoriť. Nie je potrebné každodenné kúpanie dojčiat a na kúpeľ je vhodné používať špeciálne olejové prísady. Pravidelne ošetrujeme pokožku detí s ekzémom telovým mliekom, v lekárni máme k dispozícii širokú paletu prípravkov na atopickú kožu. Odporúčam vyberať tie bez obsahu parabénov a parfémov. Alergickú reakciu a zhoršenie ekzému môžu vyvolať aj obľúbené vlhčené obrúsky používané na hygienu dojčiat. Vždy si treba dôkladne prečítať zloženie daného prípravku a nespoliehať sa na označenie „hypoalergénne“ prípadne „dermatologicky testované“ nakoľko tieto označenia sú v niektorých prípadoch neadekvátne.