Vo finále Zem spieva sa s folklórnym súborom Vranovčan predstaví aj Marcel Merčiak

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Folklórny súbor Vranovčan prepísal svoju históriu úspechom tanečného divadla Čierno-Biely svet. Folklórny súbor Vranovčan prepísal svoju históriu úspechom tanečného divadla ZBOHOM. A… Folklórny súbor Vranovčan prepísal svoju históriu postupom do finále Zem spieva.

Už túto sobotu vyvrcholí na televíznych obrazovkách RTVS veľkolepým finále šou Zem spieva, ktorá ako „zábavný program“ získala ocenenie OTO 2017. Túto anketu nespomíname náhodou, pretože spoločnosť našim folkloristom bude robiť ich lokálpatriot a aktuálne majiteľ dvoch týchto prestížnych sošiek Marcel Merčiak.

Folklórny súbor Vranovčan sa do šou Zem spieva prihlásil, pretože jeho členovia si chceli dopriať novú skúsenosť. Zároveň z ich radov jedným dychom zaznievalo, že radi by aj takto predstavili celému Slovensku osobitú krásu folklóru z regiónov Zemplína a Šariša. Po dvoch postupoch sa však televízne dobrodružstvo zmenilo na úspech, ktorým dnes žije celý okres Vranov nad Topľou! „Dobrodružstvo a skúsenosť, ktorú sme chceli zažiť, sa po semifinále zmenili na obrovský záväzok. Keďže do finále sme postúpili na základe sms od ľudí, tento moment je pre nás vzácnejší práve o priazeň, ktorej sa nám dostalo,“ zdôraznil umelecký vedúci a choreograf folklórneho súboru Vranovčan Peter Kocák.

V semifinálovej dokrútke najskôr do Vranova nad Topľou pozvali členovia súboru Emília Krištanová a Ondrej Varga. Pozornosť folklórnemu súboru Vranovčan venovali v krátkom videu aj Štefan Kocák a riaditeľka Hornozemplínskeho osvetového strediska Anna Gdovinová. „Dokrútku sme točili na štyroch rozličných miestach, čiže to trvalo skoro celý deň. Počas celého nakrúcania však panovala dobrá nálada, ľudia zo štábu boli veľmi milí. Režisér nám len v krátkosti zhrnul, čo by malo v pozvánke odznieť a ostatné už nechal na nás,“ vpustila nás do zákulisia Emília Krištanová. Mimochodom, pri hodnotení patriotov sa samostatnej pozornosti dostalo Š. Kocákovi. „Pišta, až teraz som si uvedomil, ako sa podobáš na Al Pacina,“ reagoval choreograf Ján Ďurovčík.

Emotívne a energiou nabité semifinálové vystúpenie FS Vranovčan začal pozvaním na zábavu primáš ľudovej hudby Ondrej Šinaj, ktorý si pozvolával muzikantov a po „siedmich otčenášoch“ to už tanečníci na pódiu v štúdiu roztočili na plné obrátky! „V semifinále sme sa predstavili s choreografiou, ktorú mohli diváci vidieť aj v našom najnovšom predstavení ZBOHOM. Nemuseli sme sa tak učiť niečo úplne nové, no umelecký vedúci P. Kocák však urobil zopár zmien, preto sme len doladili detaily, príchody, nástupy, dobrúsili niektoré motívy a cifry. Keďže sme si dali vyrobiť zopár nových krojov, my dievčatá sme sa tešili o to viac a nevedeli sme sa dočkať, kedy si ich oblečieme,“ usmievala sa E. Krištanová.

Apropo, pódium v štúdiu. Jeho atypické rozmery nie sú ideálne pre pompéznu choreografiu, no P. Kocák prijal tieto podmienky ako výzvu, pre ktorú v rozhovore použil dokonalý výraz „pošteklenie choreografickej duše“. „Či už to bolo s Čierno-Bielym svetom, so ZBOHOM alebo našimi reprezentačnými programami, vždy sme vystupovali v rôznych a originálnych priestoroch… Určite nehovorím iba za seba, ale pre každého tvorcu je nový priestor výzvou a platí to aj pre naše vystúpenie v RTVS. Pódium som si v prvom kole viackrát prešiel a potom to už bola len otázka kreativity, aby sa nám náš vnútorný pocit podarilo preniesť na javisko,“ uviedol P. Kocák.

Zabrať však dostali aj členovia súboru. Na nakrúcanie vyrazili už v piatok o štvrtej ráno a ešte v ten deň absolvovali prvú priestorovú skúšku. V deň D mali pred priamym prenosom dve generálky, ale, ako dodala E. Krištanová, vzhľadom k tomu, že vystupovali ako poslední, mali čas aj na oddych a priamy prenos si všetci užívali vo výbornej nálade. „Keďže sme už jedno kolo v štúdiu absolvovali, vedeli sme aké veľké je a koľko sa nás naň zmestí. Pred priamym prenosom sme mali priestorové a zvukové skúšky, takže každý z nás presne vedel, kde má tancovať, odkiaľ má prísť… Každé jedno vystúpenie berieme s rovnakou vážnosťou, no ja osobne som bola pred priamym prenosom nervózna, ako pred prvým vystúpením v súbore (úsmev). Keď si predstavíte svetlá, kamery, divákov v štúdiu a doma pri televíznych obrazovkách, cítite akúsi väčšiu zodpovednosť,“ odpovedala úprimne E. Krištanová.

Pre finále pre všetkých účastníkov platí, že do svojich vystúpení musia zakomponovať aj lokálpatriotov. FS Vranovčan si vzala pod „ochranné krídla“ slovenská komentátorská ikona Marcel Merčiak, inak držiteľ ďalších dvoch sošiek OTO z ostatného vyhlasovania tejto prestížnej ankety. „Marcel Merčiak je fenomenálny komentátor a pre nás je obrovskou cťou, že takáto osobnosť je našim lokálpatriotom. Vo finále vzdáme úctu všetkým padlým vojakom a obetiam obidvoch svetových vojen… Keďže sa predstavíme s ukážkou z tanečného divadla ZBOHOM, už máme aj vymyslené, do ktorej z úloh zakomponujeme práve M. Merčiaka,“ dodal na záver P. Kocák.

 

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!