V Soli je v karanténe celá bytovka s 34 pozitívnymi obyvateľmi

  • Obce
  • Dátum: 10.03.2021
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

V obci Soľ evidujú 55 osôb pozitívne testovaných na nový koronavírus. Vo väčšine prípadov ide o občanov z miestnej rómskej komunity. Reakciou na túto situáciu je nariadenie povinnej karantény pre všetkých obyvateľov bytového domu v susedstve komunitného centra.

Kým pred dvoma týždňami evidovali v Soli 35 pozitívne testovaných osôb, za predchádzajúci týždeň ich do štatistík pribudlo 55. Ako najvypuklejší problém sa ukázal vývoj ochorenia COVID-19 v bytovom dome pri komunitnom centre. Býva v ňom 78 obyvateľov a po ostatnom testovaní bolo identifikovaných 34 pozitívnych prípadov. Dodáme, že pozitívny výsledok vyšiel aj u ďalších 10 osôb z miestnej rómskej komunity.

Napriek tomu, že dva týždne dozadu boli v bytovom dome iba traja pozitívni, starosta obce Jozef Berta tušil, že toto číslo môže narásť, preto zorganizovali testovanie priamo v komunitnom centre a nepríjemná prognóza sa potvrdila. Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom vo Vranove nad Topľou reagoval na túto situáciu vyhláškou, ktorou nariadil všetkým obyvateľom bytového domu povinnú domácu karanténu. Na jej dodržiavanie dohliadajú členovia MOPS a polícia. „Padli aj návrhy, aby sme bytovku ohradili zábranami a opáskovali ju, no zatiaľ sme k tomu nepristúpili. S obyvateľmi sme sa dohodli, že nariadené opatrenia budú dodržiavať. Maximálne môžu vyjsť deti na dvor za bytovkou, ale ďalej už nie. Dodržiavanie opatrení kontrolujeme aj prostredníctvom kamerového systému. Ak by sa potvrdilo, že karanténu nedodržiavajú, opatrenia sprísnime, napr. i zábranami. V obci sme už zaznamenali aj úmrtia, čo je zdvihnutý varovný prst,“ uviedol starosta obce Soľ Jozef Berta.


Na jedno priloženie predplatenej karty si obyvatelia môžu nabrať 10 litrov pitnej vody. 

Podobne, ako iné samosprávy v okrese, ktoré sa ocitli v podobnej situácii, aj vedenie obce Soľ zabezpečuje pre obyvateľov v bytovom dome potraviny, drevo, lieky a prostredníctvom sofistikovanej výdajne pitnú vodu. Keďže v budove nie je zavedená pitná voda, v rámci projektu „Zlepšenie prístupu k pitnej vode rómskej komunity v obci Soľ“  bola vybudovaná výdajňa – murovaný objekt s vodomerom na predplatené karty. „Obyvatelia bytovky si môžu nabrať pitnú vodu od ôsmej do deviatej a od piatej do šiestej. Následne vykonáme vždy dôslednú dezinfekciu priestorov a potom môžu túto výdajňu používať aj ostatní obyvatelia obce,“ vysvetľoval J. Berta.

V Soli COVID-19 nepodceňujú. Ako v jednej z prvých obcí začali s distribúciou respirátorov FFP2 pre seniorov. Zároveň od začiatku roka sedemkrát zorganizovali testovanie, pričom vykonali viac ako 7 000 antigénových testov. „Tento víkend bol rekordný, pretože sme otestovali 1 150 ľudí. Testovania organizujeme ako službu občanom, hoci z nášho pohľadu to nie je najlepšie opatrenie, akým sa dá predchádzať tejto pliage,“ dodal J. Berta.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!