V S. Polianke darovali žiakom pre dištančné vzdelávanie notebooky

  • Obce
  • Dátum: 26.11.2020
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Kde je vôľa, tam je aj cesta. Ako napríklad v Sečovskej Polianke, kde sa spojili Občianske združenie 094 14 a obec, aby zabezpečili pre rodiny so žiakmi navštevujúcimi základnú, či stredné školy notebooky, ktoré využijú pre dištančné vyučovanie.

COVID-19 a koronakríza zasiahli spoločnosť vo všetkých jej oblastiach, vrátane vzdelávania. Už počas prvej vlny prechádzali základné a stredné školy na dištančnú formu vzdelávania. Svedkami rovnakého scenára sme aj v týchto dňoch…

Prvým predpokladom k tomu, aby sa žiaci a študenti mohli vzdelávať dištančne je, že musia vlastniť počítač, notebook alebo aspoň tablet. Nech žijeme akokoľvek digitálnu on line dobu, nie vo všetkých, najmä viacpočetných rodinách platí, že sú vybavené potrebnou IT technikou.

V Sečovskej Polianke však spojili sily Občianske združenie 094 14 a obec, aby našli riešenie, ako pomôcť. A našli ho! Vďaka tomu sa už dnes v pätnástich rodinách tešia z nových notebookov, pričom vo viacerých domácnostiach je to jediný počítač, ktorý majú k dispozícii. „Keďže naše občianske združenie sa zameriava aj na podporu vzdelávacích aktivít, povedali sme si, že skúsime pre rodiny s deťmi, ktoré sme vytipovali v spolupráci s obcou a terénnymi sociálnymi pracovníčkami, zabezpečiť notebooky alebo tablety, aby sa i oni mohli  plnohodnotne zúčastňovať vyučovacieho procesu,“ vysvetľovala predsedníčka OZ 094 14 Antónia Polorecká.

Občianske združenie sa rozhodlo reagovať na viacero iniciatív, ktoré ponúkali možnosť vybaviť rodiny notebookmi. Nakoniec boli úspešní v rámci výzvy Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia, od ktorej získali za jedno euro pätnásť 15-palcových laptopov HP ProBook. „Sú to laptopy, ktoré slúžili zamestnancom. Firma ich nechala zrepasovať a rozhodla sa venovať 150 kusov deviatim školám a štyrom občianskym združeniam, medzi ktorými bolo úspešné aj to naše,“ dodala A. Polorecká.

Notebooky boli využívané na firemné účely maximálne 5 rokov, po repasovaní sú plne funkčné, vrátane legálneho Windowsu. Zaujímavosťou je, že notebooky boli repasované v sociálnom podniku AFB v Trnave, čím tento projekt nadobudol i takúto pridanú hodnotu. Dodáme, že spoločnosť AfB (Arbeit für menschen mit Behinderung – práca pre ľudí so zdravotným znevýhodnením) je najväčším európskym sociálnym podnikom v oblasti zhodnocovania použitého IT hardvéru. OZ 094 14 odovzdalo notebooky na základe darovacej zmluvy. „Keď sa skončí koronakríza a deti sa budú môcť opäť vrátiť do škôl, notebooky nebudú musieť vrátiť, ale ostanú im už natrvalo,“ zdôraznila A. Polorecká.

Ruku k dielu priložila i obec Sečovská Polianka. Ešte v jari tohto roka zakúpila pre učiteľov miestnej základnej školy taktiež zrepasované notebooky pre potreby vyučovania, na čo obecné zastupiteľstvo vyčlenilo 10 000 eur. Opätovného využitia sa však dostane aj pôvodnej staršej technike, ktorá bude zrepasovaná a odovzdaná ďalším žiakom. „Som rád, že sa vďaka OZ 094 14 podarilo zabezpečiť prvých pätnásť notebookov, ktoré sú dnes nevyhnutnosťou nielen kvôli koronakríze a aktuálnemu dištančnému vzdelávaniu. Zrepasovať necháme 22 kusov staršej techniky, ktorú používala naša základná škola. Uvidíme, koľko z nich bude plne funkčných, ale verím, že urobíme radosť aj v ďalších rodinách,“ reagoval starosta Sečovskej Polianky Michal Urban.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!