V Benkovciach a Holčíkovciach sú zúfalí. Odpadová turistika prerazila dno

  • Obce
  • Dátum: 08.01.2021
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Odpadová turistika je fenomén, nad ktorým ostáva stáť rozum už niekoľko rokov. Keď sa zdá, že dno bolo prerazené, nájde sa príklad, ako napr. odpočívadlo pred odbočkou do rekreačnej oblasti Domaša Dobrá alebo pod Inovcom medzi Benkovcami a Sedliskami.

Pohľad na zoznam odpadu na odpočívadle nad Holčíkovcami pred odbočkou do rekreačnej oblasti Domaša Dobrá pôsobí zúfalým dojmom. Zmesový komunálny odpad, vrátane plných plienok sa mieša s pneumatikami, starými dverami, bojlerom, práčkou a chladničkou. Dokonca nie je vylúčené, že vo fľašiach je moč vodičov kamiónov, ktorí vykonávajú potrebu počas jazdy a potom sa ho zbavujú, keď zastavia, o čom už v minulosti informovala napr. televízia Markíza.

Na spúšť na hlavnom ťahu na ceste I. triedy upozornil senior manažér Oblastnej organizácie cestovného ruchu Horný Zemplín a Horný Šariš Igor Kňazovický. Fotografie urobil ešte pred tohtoročnými Vianocami a rovnakú nálož sme našli aj po novom roku. „Z cesty to nie je príliš vidieť, pretože odpad je pod úrovňou parkoviska. Napriek tomu ma počas jazdy autom zaujal biely predmet. Zastavil som a keď som zbadal, čo všetko sa tam nachádza, striaslo ma. Takto sa slušní ľudia nesprávajú! Vždy tu bol nejaký odpad, pár vriec, ale aby sa tu nahromadili chladnička, bojler, rozbité dvere a komunálny odpad v takomto množstve, tak takto zle to tu ešte nevyzeralo,“ uviedol Igor Kňazovický.

Za odpad je zodpovedný vlastník pozemku, ktorý by ho mal aj legálnym spôsobom zlikvidovať. Ak sa bavíme o hranici pozemkov s viacerými vlastníkmi, neodkladnému riešeniu problému to nepridáva, a to ešte treba napr. rozlišovať, kto je správcom komunikácie. V okolí odpočívadla pred odbočkou k rekreačnej oblasti Domaša – Dobrá sú za túto skládku preukázateľne zodpovední vodiči kamiónov, ale vylúčiť sa nedá ani to, že ruku k dielu priložili chatári, či „domáci“. Starosta Holčíkoviec Michal Flešár nechcel hodiť všetkých majiteľov chát do jedného vreca, ale priznal, že po tohtoročných silvestrovských oslavách zlikvidovala obec na vlastné náklady tridsať vriec odpadu z RO. „To, na čo upozorňujete je vizitka a obraz ľudí. Všetci chcú prísť do čistej a nedotknutej prírody, preto sa pozastavujem nad tým, prečo v nej nechávajú voľne pohodený odpad, ktorý si tam sami priviezli. Za jedno z riešení považujem osadenie kamier, no musím povedať aj to, že v minulosti sme inštalovali fotopasce a niekto nám ich odstránil. Vyzerá to však tak, že udelenie sankcie, pokuty a dať to potom do médií bude asi najefektívnejšou cestou, aby sa ľudia začali správať zodpovedne a ohľaduplne,“ reagoval starosta Holčíkoviec Michal Flešár.

V dobe mobilných zariadení a sociálnych sietí stačí moment a verejnosť okamžite referuje o tom, čo ľudí irituje. Presne podľa tohto scenára sa objavilo po novom roku video z odpočívadla pod Inovcom medzi Benkovcami a Sedliskami. Dodáme, že vlastníkom pozemkov nie je obec, ale štát. Napriek tomu sme oslovili starostku Benkoviec Vieru Pavliškovú s otázkou – Čo s tým? Jej odpoveď šokovala. Od 16. do 22. decembra obec s vlastnými zamestnancami (ktorí tam odpracovali 29 hodín) a na vlastné náklady vyzbierala päťdesiatdva 120 litrových vriec! Cestári ich 28. decembra odviezli. „Odpočívadlo som bola skontrolovať 29., aj 30. decembra a odpad sa tam začal opäť hromadiť. Ľudia tam pravidelne vozia komunálny odpad, čo nie je vizitka kamionistov alebo turistov, ale „domácich“ z okolia. Keď sme zbierali odpad pred Vianocami, našli sa tam napr. plienky po starých ľuďoch znečistené exkrementami. Našim ženám sa z toho dvíhal žalúdok, preto mi povedali, že viackrát tam nepôjdu a ja ich chápem,“ zdôraznila starostka Benkoviec Viera Pavlišková.

Na základe podnetov od občanov už kontaktovali obec Inšpektorát životného prostredia Košice a odbor starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu vo Vranove nad Topľou. V. Pavlišková požiadala, aby sa práve na jeho pôde uskutočnilo pracovné stretnutie za účasti obce, cestárov a lesníkov. Riešení navrhuje viacero. Jedným z nich je uzavrieť parkovisko, pričom obec ponúkla, že osadí rampu. Ďalším z opatrení by mohlo byť provizórne oplotenie, aby sa ku košom nedostávali zvieratá, prípadne umiestnenie umelohmotných vriec do konštrukcie z pletiva. Edukatívnu časť by malo zastrešiť osadenie informačných tabúľ. Starostka Benkoviec si vie predstaviť aj inštalovanie fotopascí, ale zároveň doplnila, že z vlastného rozpočtu si kvalitnú techniku nemôžu dovoliť nakúpiť. „S parkoviskom a lesom pod Inovcom evidujeme neustále problém, preto sa snažíme cestárom a lesníkom pomôcť. Naše možnosti však majú svoje limity, preto by som chcela poprosiť ľudí, aby si vstúpili do svedomia,“ dodala V. Pavlišková.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!