Upratovanie Ondavy: Časť verejnosti sa stále správa ľahostajne

  • Obce
  • Dátum: 03.05.2021
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Do eko podujatia Upratovanie Ondavy sa v sobotu pustila flotila 28 lodí. Zoznam, ani objem vyzbieraného odpadu počas 9. ročníka opäť neprekvapili. Faktom naďalej ostáva, že časť verejnosti je stále nepoučiteľná, nezodpovedná, ľahostajná…

Organizátori tohtoročného Upratovania Ondavy vzali promo na podujatie z nadhľadu. Ich plagát, ktorým pozývali podať pomocnú ruku rieke, pripomínal leták jedného z obchodných reťazcov. Za „akciové ceny“ boli v ponuke „sanita“, „biciglik“, či rôzne druhy „domácich chemikálií“… Úsmev na perách však mrzol, keď sa vodáci vydali na plavbu po Ondave. PET fľaše, sklo, textil, pneumatiky, nárazník na osobné auto, no a aby toho nebolo málo, jedna z posádok priviezla dokonca kusy krytiny. „Keď tu prídu na splav vodáci zo zahraničia, budeme sa musieť hanbiť. Ako keby niekto stál na moste a sypal odpad priamo do vody! Celý čas rozmýšľam nad tým, kedy sa zmeníme k lepšiemu a začneme sa viac starať o životné prostredie, resp. ako ľudí naučiť, aby si viac vážili prírodu. Ondava ponúka nádherné zákutia a niekto to svojou ľahostajnosťou úplne pokazí,“ reagoval na brehu v Kladzanoch Miro Michľo.

Vodáci zbierali odpad na Ondave už deviatykrát a neodradilo ich ani počasie, pretože v čase, kedy sa mali vydať na misiu po hladine, poriadne lialo. Nakoniec sa počasie predsa len umúdrilo a pustilo ich na vodu. Výnimkou bola iba Ondavka, kde sa ako problém ukázali popadané stromy. „Tento rok sme mali jeden kritický úsek na Ondavke, asi sto metrov nad sútokom s Ondavou. Popadané stromy zachytávali odpad, no vlastnými silami sme si s nimi nedokázali poradiť. V tomto prípade bude potrebná pomoc Povodia, ktorého zamestnanci ich budú musieť na motorovom člne prerezať a uvoľniť,“ vysvetľoval starosta Kladzian Daniel Lorinc, ktorý svojich kolegov zo samospráv na Ondave požiadal, aby sa do tejto eko akcie zapojili spolu s ďalšími dobrovoľníkmi a pomohli vyčistiť brehy Ondavy „suchou nohou“. Dodáme, že premiérovo sa do tohto podujatia zapojili aj v Moravanoch v Košickom kraji, kde vlastnia jedenásť nových lodí a vďaka tomu mohli ďalší vodáci priložiť ruku k dielu.

Scenár je každý rok rovnaký, čo zaráža o to viac, že v spoločnosti sa vedie naozaj pomerne široká kampaň o separovanom odpade, ktorý nezaťažuje rozpočty domácnosti, ani samospráv. Napriek tomu v rieke alebo popri rieke končí stále veľké množstvo bordelu, ktorého likvidácia je naozaj banálne jednoduchá. „Pri analýze vyzbieraného odpadu zisťujeme, že až 80% by mohli ľudia odovzdať v rámci triedeného zberu zdarma. Rovnako bez vplyvu na ekonomiku domácnosti zabezpečujú obce zber elektroodpadu, drobného stavebného odpadu alebo veľkoobjemového odpadu. Neviem teda, či je to pohodlnosť alebo možno zvyk vyhodiť ho k rieke, odkiaľ ho voda splaví nižšie, no problém sa tým nevyrieši, len sa presunie o pár metrov ďalej,“ dodal D. Lorinc.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!