V Cabove, S. Polianke a Davidove sa spojili, aby vykázali odpad z prírody

  • Obce
  • Dátum: 26.04.2021
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

240 vriec a ďalších 6 vlečiek odpadu… To je bilancia eko akcie Spoločne za čistejší chotár, do ktorej sa na základe iniciatívy Slavomíra Pačutu z neformálnej skupiny Kožare zapojili obce Cabov, Davidov a Sečovská Polianka. V teréne sme stretávali študentov, trojgeneračné rodiny, učiteľky so žiakmi, dobrovoľných hasičov, či partie dobrovoľníkov… Všetkých spájala motivácia pomôcť prírode!

S iniciatívou zapojiť tri obce do spoločného upratovania katastrov prišiel Slavomír Pačuta z neformálnej skupiny Kožare. Keďže minulý rok sa táto eko akcia stretla v Cabove s mimoriadne pozitívnou spätnou väzbou, rozhodol sa teraz okrem „domáceho“ starostu Viliama Popaďáka osloviť aj jeho kolegov z Davidova Jozefa Vaľka a Sečovskej Polianky Michala Urbana.

Ako S. Pačuta symbolicky pripomenul, Davidov má v erbe dva jelene, Cabov so Sečovskou Poliankou stromy, čo odkazuje na to, že naši predkovia boli spätí s prírodou, preto sa aj organizovaním takýchto podujatí snaží o to, aby sa na tieto hodnoty nezabúdalo. „V prvom rade by som bol rád, keby sme v jari nemuseli organizovať prvú sociálnu akciu upratovanie od odpadu, ale keby sme otvárali napr. turistický chodník. Verím, že raz sa toho dožijem,“ poznamenal s úsmevom Slavomír Pačuta.

Pokiaľ sa bavíme o predávaní hodnôt generáciám, niet nad autentickú skúsenosť a zážitok priamo s vrecom v ruke. Podujatie Spoločne za čistejší chotár len potvrdilo, že rešpekt k prírode nepozná vek, ani hranice, o čom svedčila prítomnosť mladých Vranovčanov. „Naši mladí Kožari, ktorí študujú vo Vranove alebo majú v meste kamarátov, ich oslovili a oni prišli pomôcť. Mladí sú naša budúcnosť a na týchto sa dá spoľahnúť,“ zdôraznil S. Pačuta, ktorý už niekoľko rokov vyhlasuje „odpadkovú ligu“. Podľa zoznamu a počtu kusov vyzbieraného odpadu originálnym a vtipným spôsobom komentuje poradie, akému druhu nápojov sa najviac darí (alebo je na ústupe), pričom tento odpadový stand up by si mohol dať pokojne patentovať. „Veril som, že po minulom roku, kedy sme vyčistili dve čierne skládky, bude odpadu menej, no tým, že dnes je nás dobrovoľníkov viac, dokážeme nájsť aj viac bordelu. Aktuálne sú nedostatkovým tovarom vrecia na odpad,“ referoval S. Pačuta.

V Davidove tento rok v rámci pravidelného jarného upratovania pristavili osem kontajnerov, plus dobrovoľníci priložili ruku k dielu, či už priamo v obci alebo popri ceste do Kamennej Poruby, Sačurova a Cabova, kde okrem povyhadzovaných fliaš dominujú vrecia s odpadom z domácností. „Poplatky za komunálny odpad nie sú vo všetkých obciach v rovnakej výške. Tí, čo platia viac, ho likvidujú vyhadzovaním popri cestách. Takto sme už našli a identifikovali odpad napr. z Tušic, Čemerného alebo Trebišova. Minule sme vyzbierali „cabovskú“ cestu a o deň na to sme tam našli sedem nových vriec,“ pokrčil ramenami Jozef Vaľko.

Starosta Davidova zároveň upozornil na ďalší problém s pneumatikami, ktoré začínajú byť voľne pohodené v stále väčšej miere. „Zo zákona ich majú odberať pneuservisy. Ľudia si však gro pneumatík objednávajú cez internet a tým pádom pneuservisy ich nechcú odoberať, resp. vezmú ich iba za poplatok, preto všetko končí na nelegálnych skládkach,“ doplnil J. Vaľko.

Nielen Jozef Vaľko, ale aj starosta Sečovskej Polianky Michal Urban volá po opatreniach, ktoré by zamedzili odpadovej turistike. Príkladom a dôkazom toho, že environmentálni barbari nepoznajú medze je bilancia pri bývalej železničnej stanici. Vyzbierať 60 vriec za jedno dopoludnie je vizitka, ktorá si pýta zásadné riešenie. „V najbližších týždňoch osadíme pri vstupoch na pasienky a polia závory. Kľúče od nich budú mať iba zamestnanci obce, poľnohospodári, poľovníci a vodohospodári. Osadíme tiež fotopasce a v priebehu roka ešte zorganizujeme počas víkendov zopár brigád, aby sme vypratali aj ďalší odpad,“ prisľúbil Michal Urban.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!