Starosta Petkoviec P. Hybala po tornáde: Vieme sa spojiť a pomôcť si

  • Obce
  • Dátum: 11.01.2022
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Augustové tornádo, ktoré sa prehnalo Petkovcami, spojilo ľudí. Na transparentnom účte, ktorý zriadila obec, sa vyzbieralo 12 835 eur, no tu sa podpora a pomoc nekončia.

Tornádo v okrese Vranov nad Topľou? Do 5. augusta by to asi každý považoval za fikciu. Štvrtkový podvečer však všetko zmenil. V priebehu pár desiatok sekúnd ostala v spodnej časti obce spúšť. Strhnuté strechy, vyvrátené stromy, poškodené stĺpy, ploty…

Do odstraňovania škôd sa okamžite pustili profesionálni, aj dobrovoľní hasiči z okolitých obcí. Pomocnú ruku podali tiež samosprávy a občania zo susedných dedín.

Obec Petkovce a obecné zastupiteľstvo promptne vyčlenili na pomoc postihnutým rodinám 2 000 eur. Medzi prvými prispela napr. Základná organizácia Slovenského zväzu zdravotne postihnutých vo Vyšnom Žipove, organizovali sa zbierky v kostoloch a individuálne pomáhali viaceré súkromné osoby.

Okrem príspevku z obecného rozpočtu zriadila samospráva transparentný účet, na ktorom sa vyzbieralo 12 835 eur. Pre dve najviac postihnuté domácnosti bolo rozdelených po 4 100, pre ďalšiu 3 100, 700 a pre dve rodiny po 413 eur. „Chcem sa v mojom mene, ako aj v mene domácností, ktoré boli poškodené, úprimne poďakovať všetkým, ktorí nám pomohli akýmkoľvek spôsobom. Možno v tejto dobe nie sú vždy medziľudské vzťahy ideálne, ale ukázalo sa, že ak príde k niečomu, ako bolo tornádo u nás, dokážeme sa spojiť a pomôcť si. Podpory sa nám dostalo nielen od občanov našej obce, či v rámci okresu, ale peniaze prichádzali z celého Slovenska. Poďakovať sa chcem aj kolegom starostom, ktorých obce nám tiež v rámci možností finančne prispeli. Rovnako si vážime pomoc tých, ktorí poskytli techniku a pomáhali pri vyvážaní odpadu, či odstraňovaní ďalších škôd,“ poďakoval sa starosta Petkoviec Pavol Hybala.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!