V Petkovciach museli opravovať poškodené strechy aj po druhej búrke

  • Obce
  • Dátum: 11.08.2021
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Tornádo v Petkovciach. Pred pár dňami ešte nepredstaviteľné spojenie. Príroda v obci so 136 obyvateľmi ukázala svoju silu a neprívetivú podobu nielen vo štvrtok. Prichádza čas, kedy si budeme musieť na takéto extrémy zvyknúť?

Petkovce patria medzi najmenšie obce vo vranovskom okrese. Pokojný život jej obyvateľov obrátilo naruby pár desiatok sekúnd, kedy sa spodnou časťou obce prehnalo minulý štvrtok tornádo. Živel strhol strechy na štyroch rodinných domoch a ďalšie tri poškodil. K tomu musíme prirátať postrhávané elektrické, telekomunikačné a rozhlasové vedenie, vrátane poohýnaných stĺpov a porozbíjaných reproduktorov. Mimochodom obecný rozhlas zmodernizovali len minulý rok… Popadané a polámané stromy poškodili ploty a ohrady, dokonca jeden orech padol na auto.

Prvou úlohou profesionálnych a dobrovoľných hasičov bolo sprejazdniť obec poprerezávaním popadaných kmeňov. Keď bola miestna komunikácia voľná, okamžite sa pustili do prikrývania poškodených domov celtami. Pri umelom osvetlení napojenom na elektrocentrálu makali do desiatej večer. „Z nedele na pondelok nás opäť zasiahla búrka s dažďom a vetrom, ktorý postrhával celty. Opäť sme teda požiadali dobrovoľných hasičov zo Soli, aby ich pomohli znovu natiahnuť, nech do domov neprší. Najbližšie dni síce hlásia pekné počasie, ale po tom, čo sme zažili, nechceme nič riskovať,“ uviedol starosta Petkoviec Pavol Hybala.

V priebehu pár desiatok minút navštívili Petkovce viaceré televízne a redakčné štáby. O situáciu na východe Slovenska sa zaujímali aj českí novinári, ktorí majú ešte v živej pamäti vyčíňanie tornáda na Morave z júna tohto roku. Hoci u nás k zraneniu osôb nedošlo, nemuselo tomu tak byť. „Jeden z našich obyvateľov otvoril vchodové dvere, lebo počul vonku hluk. Našťastie nestihol urobiť ani krok, pretože v tej chvíli sa popred neho zosypali tehly zo strechy. Ak by vykročil o sekundu skôr, mohlo dôjsť k tragédii,“ reagoval P. Hybala.

Okrem už spomínaných hasičských jednotiek priložili ruku k dielu pri odstraňovaní následkov miestni obyvatelia, ale aj ľudia z okolitých obcí. Pri likvidovaní popadaných stromov pomáhajú zamestnancom Správy povodia Bodrogu miestni podnikatelia s technikou na to určenou. Finančnú pomoc jednej z rodín poskytla Základná organizácia Slovenského zväzu zdravotne postihnutých vo Vyšnom Žipove. Svojim obyvateľom pomôže tiež obec a obecné zastupiteľstvo. „Ľudia mi hneď po tom, ako sa dozvedeli, čo sa u nás stalo, písali sms správy a pýtali sa, či máme zriadený transparentný účet, na ktorý by radi prispeli. V najbližších dňoch ho zverejníme a v mene našich občanov budeme vďační za každý príspevok. Už teraz si vážim spolupatričnosť, ktorú ukázali naši obyvatelia, alebo aj ľudia z okolitých obcí. Bez toho, aby ich niekto vyzýval, prišli a pomáhali,“ dodal P. Hybala.

Keď udrelo Tornádo na Morave, stále sa to ešte mohlo zdať byť dosť ďaleko… Veterný živel však v ostatných dňoch úradoval nielen vo vranovskom okrese, ale Slovenský hydrometeorologický ústav informoval o supercele vo Vyšnom Mirošove a Smilne. „V samotný deň nič nenasvedčovalo, že by k niečomu takému mohlo dôjsť, preto sa na to neviete pripraviť. Keď sme videli spúšť, aká ostala len po pár desiatkach sekúnd, ostali sme v šoku. Časť plechov dokonca odfúklo až na kopec medzi Petkovcami a Skrabským. Ani vo sne by mi nenapadlo, že sa niečo také stane,“ vysvetľoval P. Hybala.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!