Požiar kúrii v N. Hrabovci neublížil, riziko katastrofy ostáva otvorené

  • Obce
  • Dátum: 20.05.2022
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Začneme dramaticky. Ďalší požiar v okrese Vranov nad Topľou. Tentokrát horelo v renesančnej kúrii v Nižnom Hrabovci. Hasiči si však s ohňom v suteréne poradili veľmi rýchlo.

Pri informácii – horí kúria v Nižnom Hrabovci – a v kontexte nedávnych požiarov vo vranovskom okrese môže fantázia pracovať s naozaj katastrofickým príbehom.

V prípade kúrie v Nižnom Hrabovci sa žiadne inferno nekonalo. Dymenie z pivničného priestoru bolo nahlásené dve minúty pred pol druhou popoludní. Z Vranova nad Topľou boli vyslané dve zásahové vozidlá so siedmimi hasičmi, ktorí oheň uhasili v priebehu pár minút.

Pri vstupe hlavným vchodom do kúrie upozorňuje nápis na zákaz vstupu s varovaním na hroziace nebezpečenstvo úrazu, no objekt nie je žiadnym spôsobom zabezpečený. V suteréne, kde došlo k požiaru, sú porozhadzované odpadky, ktoré zatiaľ neznámy páchateľ podpálil. „Skládku“ odpadu nájdete aj vo vedľajšej miestnosti.

Renesančná kúria v Nižnom Hrabovci bola postavená v roku 1666 s tým, že v roku 1904 ju prestavali. Dnes je v súkromných rukách a v dezolátnom stave. Podľa množstva odpadu v suteréne je evidentne miestom čulého spoločenského ruchu, ale pamiatkári majú určite inú predstavu o jej využití.

Rovnako v havarijnom stave je kaštieľ v centre obce, ktorý nedávno navštívil predseda NR SR Boris Kollár. Obec má v pláne budovu zrekonštruovať v rámci výzvy Ministerstva dopravy a výstavby SR na obnovu verejných historických a pamiatkovo chránených budov.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!