V N. Hrabovci chcú obnoviť kaštieľ, reálnou nádejou je Plán obnovy

  • Obce
  • Dátum: 19.05.2022
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Kaštieľ v Nižnom Hrabovci bol za národnú kultúrnu pamiatku vyhlásený v roku 1975. V posledných rokoch však chátra a dnes je v havarijnom stave. Nádejou pre samosprávy, ktoré trápi rovnaký problém, je výzva Ministerstva výstavby a dopravy SR na obnovu verejných historických a pamiatkovo chránených budov.

Kaštiele v stave, ako v Nižnom Hrabovci, nie sú výnimkou. Napr. sen o zrekonštruovanom kaštieli snívajú niekoľko rokov aj v neďalekom Nižnom Hrušove. Najmä mestá a obce si však obnovu verejných historických a pamiatkovo chránených budov z vlastných prostriedkov dovoliť nemôžu. Teraz sa pre nich otvára príležitosť v rámci Plánu obnovy.

Základné parametre. Výzva bude spustená 1. júla. Minimálna výška dotácie je stanovená na 200 000 eur a maximálne na 5 000 000 eur. V prvom kole sa prerozdelí 100 000 000 eur. Keďže na základe podmienok stanovených Európskou komisiou je výzva zameraná na znižovanie energetickej náročnosti budov, hlavným kritériom je, aby pri obnove došlo k zníženiu nákladov na primárnej energii minimálne o 30%. „Ako príklad môžem uviesť opatrenia a investície do zateplenia, výmeny zdrojov tepla, či výmeny dverí alebo okien,“ vysvetlila štátna tajomníčka ministerstva dopravy a výstavby Katarína Bruncková.

Ministerstvo pri príprave výzvy konzultovalo potenciálny záujem samospráv so Združením miest a obcí Slovenska a Úniou miest Slovenska. Jedným z dôvodov je i to, že finančné prostriedky musia byť vyčerpané do konca roka 2026. „Sme si vedomí toho, že pre menšie obce môže byť problémom zaplatenie dokumentácie, ktorú potrebujú k predloženiu výzvy. Pokiaľ si vezmú úver na jej vypracovanie, bude im celá táto suma v rámci projektu pri refundácii uhradená,“ dodala K. Bruncková.

Zásadným benefitom je skutočnosť, že všetky náklady budú preplatené do výšky 100%, teda žiadna spoluúčasť. Starostka Nižného Hrabovca Marcela Pčolinská vníma takto nastavené podmienky ako inšpirujúce. „Za osem rokov, čo som vo funkcii, takáto kvalitná výzva na obnovu pamiatok ešte nebola. Za najdôležitejšie považujem, že nemusíme prispieť spoluúčasťou. Pri rozpočte 5 000 000 eur by spoluúčasť predstavovala 250 000 eur, na čo žiadna obec nemá,“ reagovala starostka Nižného Hrabovca Marcela Pčolinská.

V prípade pôvodne barokového kaštieľa s neskoršou klasicistickou prestavbou v Nižnom Hrabovci môžeme napísať, že mu „tikajú hodiny“. Napriek tomu, že je budova uzamknutá, stále sa nájdu dobrodruhovia, ktorí cez okná vstúpia dnu nerešpektujúc riziko, aké na nich číha v súvislosti s nestabilnou podlahou alebo rozpadávajúcim sa stropom. „Naozaj je najvyšší čas niečo s našim kaštieľom urobiť, lebo ak sa jeho súčasný stav nevyrieši, následky a škody budú nenávratné,“ pripomenula M. Pčolinská.

V Nižnom Hrabovci majú jasnú predstavu, ako by po obnove chceli historickú dominantu obce v prírodno-krajinárskom parku s historickou zeleňou z druhej polovice 19. storočia, využiť. „Máme rozpracovaný projekt s obradnou sieňou, spoločenskou miestnosťou, galériu pre miestnych výtvarníkov, či klubom pre mladých. V našej škole máme umiestnené dve pamätné izby, ktoré sa venujú histórii zemplínskeho regiónu a keďže je to hodnotná zbierka, premiestnili by sme ju práve do kaštieľa,“ uviedla M. Pčolinská.

Kaštieľ v Nižnom Hrabovci si prezrel predseda Národnej rady NR SR Boris Kollár, ktorý pripravenú výzvu vníma ako jedinečnú príležitosť na to, aby samosprávy mohli zrekonštruovať historické objekty. Motiváciou by mohlo byť aj to, že predpokladá vysoké percento schválených žiadostí, za predpokladu, že budú detailne spracované. „Ak sa podarí obnoviť takýto historický objekt, zvýši sa bonita obce. Keď bude chcieť obec v budúcnosti investovať do niečoho iného, bankový sektor jej ľahšie poskytne úver, ak vie, že má bonitu aj vďaka takémuto kaštieľu,“ doplnil predseda NR SR Boris Kollár.

 


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!