Po junioroch Vranova si hokejbalovú Extraligu zahrajú aj dorastenci

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Hokejbaloví juniori HMHK bauska. Vranov odštartovali novú extraligovú sezónu v Spišskej Belej. V rámci prípravy na aktuálny súťažný ročník sa predstavili na výborne obsadenom Vranov Cupe a absolvovali herné sústredenie v Česku. Novinkou z dielne klubu je dorastenecká kategória U-16, ktorej reprezentanti sa taktiež predstavia v najvyššej súťaži.


Hokejbaloví juniori odohrajú prvé domáce stretnutie v aktuálnej sezóne túto sobotu. Ich súperom budú rovesníci z Martina.

Po minuloročnej premiére v Extralige juniorov, kedy hokejbalové nádeje HMHK bauska. Vranov postúpili do play off, neponechali v klube nič na náhodu a mužstvo absolvovalo vydarenú prípravu, ktorej súčasťou bola aj účasť na turnaji Vranov Cup. V nadupanej konkurencii síce mladí Vranovčania nepostúpili zo základnej skupiny, no potvrdili herný progres. „Hoci sme už odohrali niekoľko mužských turnajov, predsa len tento patril medzi tie najkvalitnejšie a o to väčšia skúška to pre nás bola. Na druhej strane, chlapcov sme nechali, nech si všetko organizujú sami, od dresov, cez sledovanie rozpisu stretnutí až po zostavu. Chceli sme, aby na vlastnej koži zažili, čo takáto organizácia obnáša. Myslím si, že to zvládli a som za to rád,“ uviedol tréner juniorov HMHK bauska. Vranov Branislav Štefan.

Po turnaji odcestovalo mužstvo na herné sústredenie do Čiech, kde odohralo prípravné stretnutia s mužmi Berouna, juniormi Prahy a finalistom domácej juniorskej Extraligy Plzňou, ktorej podľahli tesne 1:2. Okrem náročného programu a konfrontácii s kvalitnými súpermi sa venovali i takým detailom, ako sú nové hokejbalové pravidlá. „Sústredenie hodnotím kladne, pretože sme odohrali kvalitné zápasy, ktoré možno v našej Extralige ani neodohráme. Zároveň sa ešte viac utužil kolektív, čo bude počas sezóny veľmi dôležité, aby sme ťahali za jeden koniec povrazu. Chlapci dostali zabrať, program bol naozaj náročný – cestovanie, tréningy, zápasy, ale zvládli to a verím, že sme na sezónu dobre pripravení,“ pripomenul B. Štefan.

Po postupe v minulej sezóne do play off, kde Vranovčania odohrali vyrovnanú trojzápasovú sériu so Zvolenom, nechcú v tíme nastavenú latku podliezť, práve naopak radi by ju ešte o ďalší stupeň pozdvihli vyššie. V 1. kole nastúpili v Spišskej Belej a po dvoch bezgólových tretinách sa o osude stretnutia rozhodlo v poslednej časti, kedy domáci skórovali dvakrát. „Hoci sa chlapci ešte stále učia a nechceme na nich vyvíjať tlak, predsa len sú o rok skúsenejší, vyhratejší. Z minuloročného kádra odišli pre vek iba traja hráči, naopak do tímu pribudli viacerí šikovní chlapci. I tento fakt nám dáva nádej, že môžeme mať vyššie ambície, pričom na mysli nemám iba postup do play off, ale radi by sme prešli aj cez 1. kolo. Sme však len na začiatku sezóny a všetko ukážu až samotné zápasy. Súťaž nemá 82 kôl, ako NHL, kde sa krátka neúspešná miniséria stratí, preto bude záležať na tom, aby sme ku každému z duelov pristúpili maximálne zodpovedne a koncentrovane,“ zdôraznil B. Štefan.

Skratka HMHK znamená „Hokejbal môže hrať každý“. Do slova a do písmena sa to darí napĺňať nielen pri junioroch, ale už aj v novej kategórii U-16. V obidvoch tímoch dopĺňajú Vranovčanov hráči z Michaloviec, Humenného, Sniny, či okolitých obcí, vďaka čomu sa Vranov stáva hokejbalovým centrom horného Zemplína. „Keď k nám začali postupne prichádzať ďalší mladší chlapci, ktorí dovtedy trénovali s juniormi, rozhodli sme sa, že im vytvoríme vlastnú kategóriu. Juniori sú fyzicky zdatnejší, aj herne vyspelejší a vzhľadom k tomu, že sa už pripravujú na seniorsky hokejbal, ich príprava je náročnejšia. V žiadnom športe sa nedá preskočiť postupnosť krokov, preto sme i my sústredili mladšie ročníky do jednej kategórie,“ vysvetľoval B. Štefan.

Vranov U-16 sa v sezóne 2019/2020 predstaví premiérovo v našej najvyššej 11-člennej súťaži. Mužstvá sú rozdelené na skupinu Východ a Západ. Hrá sa turnajovým spôsobom a „Východniari“ odohrajú päť turnajov. Začínajú 15. septembra v Košiciach, na domácom ihrisku sa naši hokejbalisti predstavia 8. marca. „V zostave budú iba traja šestnásťroční a keďže ostatní v tíme sú mladší, výsledky pre nás podstatné nebudú. Chceme, aby chlapci a dievčatá, lebo máme aj dievčatá, zbierali skúsenosti a postupne spropagovali hokejbal natoľko, že prídu medzi nás i ich ďalší rovesníci, lebo ako hovoríme, hokejbal môže hrať každý,“ dodal s úsmevom B. Štefan.
 

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!