Vranovská hokejbalová rodina si memoriálom uctila pamiatku Petra Jančuru

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Hokejbal dokáže byť viac ako šport. Memoriál Petra Jančuru na hokejbalovom ihrisku na JUH-u vo Vranove nad Topľou bol toho dôkazom.

V histórii hokejbalového ihriska na JUH-u je zapísaných viacero športových príbehov. Jeden z nich patrí bezpochyby Vranovčanovi Petrovi Jančurovi.

Napriek tomu, že mal tento férový mladý chlap povesť bojovníka, ten najdôležitejší zápas s nenápadnou chorobou 15. septembra 2022 prehral. Pre jeho rodinu, blízkych, priateľov… to bol šok.

„Tí, ktorých milujeme, neodchádzajú, žijú v našich srdciach každý deň.“ Kamaráti – spoluhráči však na neho nezabudli. Preto tento citát nechali napísať na všetky diplomy, či kroniku, do ktorej sa bude zaznamenávať história memoriálu organizovaného na jeho počesť. V prípade Petra Jančuru tieto slová zvýrazňuje jeho životné posolstvo, pretože, ako zdôraznil organizátor turnaja Tomáš Žolna, vždy bol pripravený pomôcť. „Mojím prianím je, aby si všetci Petra pamätali ako skvelého chlapa. Nikdy nepovedal „nie“, vždy bol ochotný pomôcť. Keď som zavolal, či si pôjdeme zastrieľať, nemal problém. Vzal hokejku a už sme boli na tomto ihrisku,“ uviedol Tomáš Žolna.

Neoddeliteľnou súčasťou športového života Petra Jančuru bol hokejbal. Hral ho rád, hral ho s vášňou. Na ihrisku na JUH-u strávil hodiny a hodiny, počas ktorých zanechal v partii kamarátov nezmazateľné spomienky. „Býval som na prvom poschodí v bytovke hneď za ihriskom. Pamätám si, ako som mu raz prihral, bola to moja najlepšia prihrávka. Peťo však loptičku napálil vysoko, priamo do nášho okna a rozbil ho. Keď sme na to neskôr spomínali, vždy sme sa nad tým zasmiali,“ lovil usmievajúc sa v spomienkach na kamaráta T. Žolna.

Keďže hokejbal ich spájal, ako priateľov, neváhal a rozhodol sa zorganizovať memoriál. Pozvanie prijalo šesť tímov. Hoci si prvenstvo odniesli extraligoví hráči HMHK Vranov, ktorí si vo finále poradili práve s Petrovým bývalým mužstvom Čičo Teamom, o výsledky v sobotu nešlo. „Keď som sa dozvedel smutnú správu o Petrovi, ostal som v šoku, ale hneď som vedel, že si budem chcieť uctiť jeho pamiatku športom, ktorý mal tak rád. Nikto z oslovených neriešil termín, počasie, všetci si chceli prísť zahrať a prišli si zahrať,“ zdôraznil T. Žolna.

A hokejbal naozaj spájal. Ceny pre najlepších hráčov vyrobila Stredná odborná škola drevárska vo Vranove nad Topľou, ktorej bol Peter absolventom. Mesto Vranov nad Topľou pre turnajom opravilo ihrisko, čo je tiež ďalší silný moment a odkaz Petra Jančuru, lebo medzi týmito mantinelmi budú môcť vyrastať ďalšie hokejbalové talenty. Všetci, ktorí sa memoriálu zúčastnili, zároveň prispeli pre manželku Moniku so synom Peťkom v rámci finančnej zbierky. „Tak ako ste vy ťažko hľadali slová pred dvoma mesiacmi, rovnako ťažko ich hľadám teraz aj ja. Viem, že o týždeň, mesiac, rok, dva pôjdete každý svojou cestou, ale v mene nášho syna vás chcem poprosiť, aby ste si každý rok našli čas, aby vedel nielen z mojich úst, že jeho otec bol človek s dobrým srdcom. Ďakujem vám všetkým, ktorí ste prišli,“ prihovorila sa hráčom zúčastnených mužstiev Petrova manželka Monika.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!