Otváranie MŠ a ZŠ vo vranovskom okrese závisí od rozhodnutia samospráv

  • Obce
  • Dátum: 08.02.2021
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom vo Vranove nad Topľou odporúča riadiť sa pri otváraní materských škôl a I. stupňa základných škôl COVID automatom (covid školský semafór). V praxi to znamená, že každý zriaďovateľ zváži otvorenie prezenčného vyučovania podľa konkrétnej situácie v meste alebo obci. Vzhľadom k tomu, že rozhodnutie padlo až popoludní, odporúčame rodičom sledovať webové a facebookové stránky samospráv, MŠ a ZŠ.

Hoci minister školstva Branislav Gröhling avizoval otvorenie materských škôl, I. stupňa základných škôl a maturitných ročníkov stredných škôl od 8. februára už v priebehu týždňa, vláda SR prijala záväzné uznesenie až v piatok popoludní. Minister zdravotníctva Marek Krajčí zároveň avizoval, že v tzv. bordových okresoch s III. stupňom varovania majú o návrate žiakov do škôl definitívne rozhodnúť regionálne úrady verejného zdravotníctva.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom vo Vranove nad Topľou vydal v sobotu odporúčanie školy v pondelok – 8. februára vo vranovskom okrese neotvárať. Ako uviedla regionálna hygienička Ľudmila Rosiarová, rozhodnúť sa chceli na základe výsledkov víkendového skríningového testovania.

V pondelok dopoludnia informovali, ako prvé stredné školy, že rozhodnutím Úradu Prešovského samosprávneho kraja sa v okrese Vranov nad Topľou v týždni od 8. do 12. februára 2021 neotvárajú s tým, že naďalej prebieha dištančné vzdelávanie a ďalšie informácie budú známe po porade riaditeľov SŠ s odborom školstva v druhej polovici týždňa.

Regionálna hygienička Ľ. Rosiarová popoludní potvrdila, že okres Vranov nad Topľou sa bude pri otváraní materských škôl a I. stupňa základných škôl riadiť COVID automatom. MŠ a ZŠ teda môžu byť otvorené pri prvej príležitosti, kedy to  samosprávy a školy dokážu zabezpečiť. „Keď sme sa pozreli na štatistiky, z ktorých sme odpočítali Sačurov, či niektoré ďalšie obce, vyšlo nám, že situácia v okrese je celkom dobrá, preto sme nechali na zváženie samosprávy a zriaďovateľov, či začnú vyučovať prezenčne alebo budú pokračovať v dištančnom vzdelávaní. Rozhodli sme sa takto kvôli tomu, aby na pár výnimiek nedoplácali všetky mestá a obce. Situáciu budeme, samozrejme, sledovať a vyhodnocovať, pričom ešte čakáme na to, ako dopadne vyhodnotenie vzoriek na britskú mutáciu koronavírusu v Sačurove,“ informovala regionálna hygienička Ľudmila Rosiarová.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!