NA VRCH LIPOVICA NAD RUSKOU PORUBOU KRÁČALI PEŠO AJ VRANOVČANIA

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Na vrchu Lipovica sa pri pietnom akte poklonil pamiatke Čapajevovcov aj syn jedného z partizánov J. Martiček z Vranova nad Topľou.

Občania Ruskej Poruby si v nedeľu 30. augusta 2020 opäť pripomenuli svetlú pamiatku hrdinného partizánskeho zväzku Čapajev, ktorého štáb bol od 10. septembra do 20. novembra v roku 1944 na vrchu Lipovica nad ich dedinou a obcou Závada.

V pohnutých dňoch ozbrojeného povstania slovenského ľudu v SNP pred 76 rokmi sa do tejto oblasti stiahli po obkľúčení a silnej invázii zo Slanskych vrchov pod Oblíkom, aby sa napokon prebili po niekoľkých dňoch aj odtiaľto cez nemecko-ruský front v oblasti Borova a  Habury na Medzilaborecku.


Hore, vľavo nad Ruskou Porubou, našli Čapajevovci svoje pôsobisko pred prelomením frontu.

Organizátori, ktorými boli okrem obecného úradu aj Slovenský zväz protifašistických bojovníkov a Matica Slovenská, si najprv uctili pamiatku  partizánov a niekoľkých občanov pochovaných na miestnom cintoríne, kde sa po kladení vencov prezentovali veľmi dojemnou a clivou autentickou piesňou o vojnových udalostiach v R. Porube aj členky miestnej speváckej skupiny H. Slobodníková, A. Ferková a E. Andrejcová.

K pomníku na takmer 4 km vzdialenej  Lipovici sa presunuli potom  desiatky ľudí, mnohí do týchto miest 555 m nad morom kráčali pešo, aby sa mohli zúčastniť pietneho aktu s oficiálnymi tradičnými vojenskými poctami, aj  za zvukov fanfár a hudby orchestra Východňarov z Vranova nad Topľou.


Na cintoríne zaspievali pri pomníku svoju autorskú pieseň o vojne ženy zo speváckej skupiny Porubľanka.

Tohto druhého ročníka novej tradície osláv SNP, ktorú v Ruskej Porube  nazvali Po stopách Národných hrdinov sa zúčastnil aj syn priameho bojovníka z partizánskeho zväzku Čapajev, Jozefa Martičeka, ktorý vtedy ako jeden z prvých vojakov slovenskej armády prešiel i s niekoľkými druhmi a výzbrojou k čapajevovcom v priestoroch obce Matiaška hneď po vzniku niekoľkočlennej partizánskej skupiny v tejto oblasti. Partizána Martičeka si miestni obyvatelia veľmi dobre pamätajú i z nedávneho obdobia, kedy tu bol niekoľko rokov predsedom JRD. Súčasťou celého podujatia na Lipovici bola aj Panychýda za padlých bojovníkov zo zväzku Čapajev, ktorú slúžil dekan gr. kat. farnosti v Medzilaborciach, rodák z Ruskej Poruby ot. d. Ján Blaško.

Slnkom zaliaty a teplý deň potom pokračoval na miestnom ihrisku v Ruskej Porube. Chutný poľovnícky guľáš, pestrá škála občerstvenia a najmä príjemné, uchu lahodiace pesničky v podaní už spomínaných miestnych speváčok, tria Humenských chlopciv a orchestra Východňarov postupne dotvárali celkový obrázok a veľmi príjemný dojem z celého podujatia. Treba pripomenúť, že okrem porubľanov a hostí z okolitých obcí si sem prišli pookriať mysle a dušičky aj Vranovčania, členovia Jednoty dôchodcov Slovenska, SZPB a Matice slovenskej, ktorým poskytol autobus mestský vranovský magistrát a pred kamerou verejnoprávnej RTVS tam bolo vidieť a počuť i niekoľkých hostí  spoza rieky Moravy.

Štefan Drozd

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!