Ľudová hudba Stana Baláža vystúpi v N. Hrušove: Hrušovčani, jak śe mace?

imrich.mako@vranovske.sk
Autor
FOTO: www.lhsb.sk

Púšť robí krásnou to, že niekde skrýva studňu. Neexistuje poetickejší spôsob, ako pozvať na koncert Ľudovej hudby Stana Baláža v Nižnom Hrušove, než citovať Antoina de Saint-Exupéryho. Rešpekt k folklóru, brilantní muzikanti, do pôsobivej harmónie zladené spevácke majstrovstvo.

V hudbe sa dá zablúdiť. Preto autor Malého princa. Lebo v ľudskej duši kreslí mapu, ktorá inšpiruje a za odmenu vás na konci dňa dovedie do oázy. V prípade Ľudovej hudby Stana Baláža do umeleckej oázy.

Slovenský folklór a ľudové piesne sú našim kultúrnym dedičstvom, ktoré dokáže vyznieť i vedľa iných hudobných žánrov alebo v medzinárodnom kontexte. Ľudová hudba Stana Baláža dokáže tieto výzvy nielen prijať, ale zvláda ich majstrovsky. Príkladom je zatiaľ ostatný album Jak śe mace? z roku 2020. Dvojmesačné umiestnenie v TOP 20 rebríčku prestížnej svetovej súťaže World Music Charts Europe a tiež nominácia na album roka Radio_Head Awards v kategórii world music/folk potvrdzujú talent vybrúsený do kvality. Kým mnohí hovoria o úspechu, že latku nepodliezli, Balážovci jej úroveň určujú!  „My sa snažíme robiť folklór tak, aby bol štýlový. Už Béla Bártok povedal, že v hudbe je najpodstatnejšou vecou štýl. A keď ho človek zachováva, tak vznikajú podmienky pre to, aby folklór alebo akákoľvek iná hudba bola hodnotná, esteticky aj umelecky,“ vysvetľoval v rozhovore pre denník Korzár Stano Baláž.

O folklóre hovorí, že stále bol, je a bude živý. Ako pripomína, nie je pre neho žiadna konzerva, pretože stále ostáva mnoho neobjavených hudobných pokladov. Zároveň sa nebráni ani novým autorským piesňam, no musia rešpektovať a nemôžu ohýbať tradície, na ktoré chcú nadviazať. „Možno dnešné publikum má pocit, že Raslavičan to je Dzivče počarovne, Co še čeveňeje, A pre moju frajirečku a tak ďalej, akoby ten okruh piesní bol uzatváraný alebo dokonca uzavretý. Ale to tak vôbec nie je, pretože je to takmer nevyčerpateľná studnica,“ dodal Stano Baláž.

Keď sa začítate do rozhovorov primáša Stana Baláža, veľmi rýchlo pochopíte, že sa k vám prihovára moderný vzdelaný muzikant, ktorý však nehľadá skratky, ale „hlásim sa ku koreňom a snažím sa interpretovať muziku tak, aby v nej ostal kód jej tradície. A ten kód je súčasťou DNA každého z nás,“ zdôraznil v podcaste mojamuzika.dennikn.sk Stano Baláž.

V hudbe platí jednoduché pravidlo. Ak jej veríte, potom si môžete byť istý, že nezablúdite. Ak chcete na pódiu rozdávať energiu, temperament, radosť, či pozvať publikum precítene zasnívať sa, musí každý tón vychádzať z toho, čo pre vás znamená nielen hudba, ale aj ľudia, pre ktorých hráte. Nestačí hrať ľuďom. Hrať sa má pre ľudí. Ľudová hudba Stana Baláža má vo svojom muzikantskom kóde úprimnosť, s akou jej členovia veria hudbe. Veria ľudovým tradíciám. Veria ľuďom. A vďaka ktorej ľudia veria im! „Folklór je kód, ktorý je zapísaný v každom človeku a platí to v každej kultúre, aj etniku či národe. V DNA máme kód identity kultúry a folklór sa s tým spája,“ pripomína Stano Baláž.

Koncert v Nižnom Hrušove je symbolický. Jeho organizátori – OZ Za rozvoj Hrušova, spoločnými silami komunikovali s Ľudovou hudbou Stana Baláža ešte v jari v rámci Jarného tour 2023. Opäť sa raz potvrdilo, že na to, čo je dobré, čas nesiaha.

Hoci sme sa astronomicky prehupli do úplne iného ročného obdobia, platí, že… Termín pre koncertné spojenie Nižného Hrušova a Ľudovej hudby Stana Baláža dozrel, ako víno, preto pozývame za zážitkom. Muzikantským, spoločenským, ľudským…

Vstupenky na koncert Ľudovej hudby Stana Baláža, ktorá v Nižnom Hrušove vystúpi 21. októbra 2023 o 19.00 hod., si môžete rezervovať a zakúpiť na telefónnom čísle 0907 452 260 (Vranov nad Topľou), 0919 021 254 (Nižný Hrušov) alebo prostredníctvom e-mailu oz.nizny.hrusov@gmail.com.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!