Environmentálna avantgarda? Majo Jenčo predstavuje skladbu V rukách dážď

imrich.mako@vranovske.sk
Autor
FOTO: Miriam Chovancová

Spevák a skladateľ Mário Jenčo vydáva novú skladbu a klip s názom V rukách dážď. Zvukovo farebná kompozícia je pokračovaním jeho sólového avant-popového projektu Jeseň, s ktorým debutoval v roku 2017, a s ktorým sa odvtedy priebežne pripomína vždy, keď zo stromov začínajú opadávať listy.

Výrazná atmosférická pieseň V rukách dážď v sebe kombinuje beaty, živé bicie, flautové loopy a v samom závere aj charizmatický Jenčov vokál. Skladba preberajúca prvky žánru garage pokračuje v environmentálnom kontexte nastolenom predchádzajúcim downtempovým singlom Záleží mi na Zemi. Nápad vznikol pri experimentovaní na sampleri s nahrávkami klasickej hudby, finálnej verzii pomohlo Jenčové priebežné zdokonaľovanie sa v hudobnej produkcii. Príležitosť na finalizáciu skladby priniesla výzva od Kreatívneho centra Nitra. 

„Skladba je o minimalistickom spôsobe života a o celkovom uskromnení, nepodliehaní konzumerizmu a o radosti z mála. Druhou myšlienkou je ochrana vody, jej potrebná očista od plastov a apel na permakultúru.“ Tvrdí skladateľ, ktorý považuje environmentálnu krízu za jeden z najdôležitejších problémov súčasnej spoločnosti, a ktorý chce svojou hudbou privádzať ľudí k ochrane prírody, no tiež ich inšpirovať a motivovať k tvorbe.

Videoklip pozostáva z opakujúceho sa záberu natočeného vo formáte VHS, ktorý znázorňuje odraz jesennej krajiny na vlniacej sa hladine jazera. Opakujúci sa záber má byť odkazom na potrebu vytrhnutia sa z cyklického a ohľaduplného správania sa voči životnému prostrediu. 

Mário Jenčo v minulosti pôsobil ako frontman kapely Frequency z Vranova nad Topľou, v súčasnosti pôsobí ako multi-inštrumentalista a vokalista v kapele White Place. V rámci hudobnej produkcie pracuje s rôznymi umelcami, na divadelnej hudbe a ako media-composer. 

Skladba V rukách dážď bola nahrávaná v štúdiu Beyond Music v Nitre. Na výslednej podobe sa producentsky podieľali Tomáš Lobb a Martin Zaujec z kapely Luvver, Zaujec do kompozície nahral tiež bicie nástroje. Pod violončelový zvuk sa podpisuje Roman Stražanec známy z pôsobenia v zostave Dis is Markéta. 

Kompletnú diskografiu projektu Jeseň možno nájsť na platforme bandcamp

Singel vznikol vďaka podpore Kreatívneho centra Nitra, projektu Mesta Nitra, spolufinancovaného zo zdrojov Európskej únie z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu integrovaný regionálny operačný program.

Redakciu informoval Matej Kráľ. 

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!