Hanušovský Dom kultúry zrekonštruovali do detailov, oživí sa aj kino

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Hanušovčania sa dočkali nového moderného Domu kultúry. Pri jeho rekonštrukcii sa vyhrali s viacerými detailmi. Po viac ako desiatich rokoch bude opäť v prevádzke aj kino.

Kultúra v Hanušovciach nad Topľou bola dlhodobo v ťažkej situácii. Začal náš rozhovor primátor mesta Štefan Straka.

Ešte v čase, keď bol primátorom jeho otec, samospráva opravila malý kaštieľ. V meste však chýbal priestor pre väčšie kultúrne podujatia, preto v roku 2017 padlo so súhlasom mestského zastupiteľstva rozhodnutie zrekonštruovať Dom kultúry. „Keď som po nástupe na post primátora prišiel v zime do Domu kultúry, cez strechu padali na javisko snehové vločky. Pri pohľade na chlapcov z folklórneho súboru Vargovčan ako lopatami upratovali sneh mi bolo jasné, že konať musíme okamžite. Bola to krízová situácia, lebo hrozilo, že sa znehodnotí aj to, čo bolo vo vnútri ešte zdravé,“ vrátil sa v spomienkach primátor Hanušoviec nad Topľou Štefan Straka.

Rekonštrukčné práce trvali sedem rokov a v rámci financovania z viacerých zdrojov sa preinvestovalo 1,2 mil. eur. V Hanušovciach nad Topľou si dali popri oprave strechy, zateplení či výmene okien záležať na viacerých detailoch. Už pri vstupe upúta pozornosť prístupová rampa pre imobilných návštevníkov. „Chceme, aby bol náš Dom kultúry baby friendly. To znamená, že nielen toalety, ale aj iné aspekty riešime tak, aby mohli prísť mamičky s bábätkami a užili si kultúru tak, ako sa patrí,“ dodal Š. Straka.

Zásadnou modernizáciou prešla tiež hlavná sála s investíciou 300 000 eur. Výsledkom je prvotriedny zvuk, vyladená akustika a ďalšie efekty, ktoré budú zážitok z kultúrnych podujatí znásobovať. „Dali sme si záležať na tom, aby bola veľmi dobrá akustika. Najali sme si firmu, ktorá si urobila podrobné štúdie a analýzy. Projektanti a inžinieri nám poradili, ako nastaviť techniku tak, aby zvuk, ale aj svetelné efekty zodpovedali 21. storočiu,“ vysvetľoval Š. Straka.

Radnica stála aj pred otázkou, či do hlavnej sály umiestniť kreslá alebo stoličky, ktorých benefitom je vyššia kapacita. „Nakoniec sme sa rozhodli pre stoličky. Kresiel by bolo možno len 150, ale akonáhle chceme za primerané vstupné zaplatiť kapelu alebo divadelné predstavenie, museli sme k tomu prispôsobiť kapacitu. Cez stoličky sme ju zvýšili na 350 divákov,“ dodal Š. Straka.

Zmodernizovaný Dom kultúry je multifunkčný. Vo vstupnej hale sú reprezentatívne výstavné priestory. Ako o prvej sa uvažuje o výstave fotografií „starých“ Hanušoviec nad Topľou. Skvelou správou je, že po viac ako desiatich rokoch začne počas víkendov premietať kino. „Budúci týždeň nám majú priviezť plátno z Talianska. Prvou akciou bude filmový festival Expedičná kamera, ktorý organizuje Klub slovenských turistov Krokus,“ pozval Š. Straka, ktorý doplnil, že v pláne ešte majú dobudovanie parkovacích miest a salónika.

Hanušovský Dom kultúry je domovským pre folklórny súbor Vargovčan so 147 členmi od detí navštevujúcich materskú školu až po dospelých členov. Jeho vedúci Jozef Varga si pamätá ešte časy so snehom padajúcim cez strechu, o ktorých hovoril v úvode primátor Štefan Straka. „Priestory a podmienky, ktoré máme teraz po rekonštrukcii, sa nedajú porovnať s tými z minulosti. Nehovorím len o situácii, kedy nám cez dieru v streche snežilo na pódium. V minulosti sme mali napr. k dispozícii tri mikrofóny a jednu reprobedňu. Hlavná sála bola určená pre premietania filmov, no dnes sa výrazne vylepšila aj akustika. Nech si sadnete kdekoľvek, zážitok budete mať rovnaký,“ ocenil Jozef Varga.

V priebehu ostatných rokov prešli výraznými zmenami práčovňa, krojovňa a najmä tanečná, hudobná, ako aj spevácka miestnosť. Zo zamoknutých priestorov bez elektriny a kúrenia si dnes môžu členovia FS Vargovčan užívať moderné zázemie. „Každý mládežník, ktorý k nám chodí tancovať, má rodičov, ktorí sú odborníkmi v určitých profesiách. Tým, že ich deti sú zapálené pre súbor, prišli a pomohli nám to tu dať dokopy ako dobrovoľníci,“ pochválil komunitu J. Varga.

Folklórny súbor Vargovčan oslávil minulý rok 20. výročie a v jeseni by ho chceli dodatočne osláviť veľkolepým programom práve na javisku Domu kultúry. „Keďže minulý rok sa Dom kultúry rekonštruoval, program k nášmu výročiu sme nenacvičovali. Momentálne máme už dohodnuté rôzne vystúpenia, ale v jeseni by sme chceli osláviť naše výročie v tomto pre nás posvätnom mieste kultúry,“ prisľúbil J. Varga.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!