Krížová cesta v podaní FS Lipovec bola o hľadaní dobra v človeku

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Krížová cesta v podaní folklórneho súboru Lipovec a detského folklórneho súboru Lipovček otvorila ľudské srdcia a duše dokorán. Emotívny príbeh v kostole Fatimskej Panny Márie v Čemernom vyvolával zimomriavky, rozligotával slzy v oku a vnášal medzi veriacich úprimným spôsobom pokoru.

Krížovej ceste symbolizovanej štrnástimi zastávkami Ježiša Krista dali FS Lipovec a DFS Lipovček nový rozmer. Dobro, pokoru a lásku hľadali v ľuďoch, v človeku. Nádej v Bohu a Ježišovi Kristovi. Ani v jednom z dialógov však nebol čo i len náznak neosobného moralizovania, ktoré by sa z hláv vytratilo ešte skôr, ako by ľudia opustili brány kostola. Mnohí možno videli a počuli, ako v zrkadle, sami seba alebo svojich blízkych, priateľov, známych… „Myslia si, že moja slobodná dcéra je tehotná. Nebudem nikomu nič vysvetľovať. Bože, prosím Ťa, daj jej silu, aby sa vyliečila z rakoviny,“ prosila pred oltárom matka vysvetľujúc skutočný dôvod, kvôli ktorému sa jej dcéra nevracala domov. Liečila sa totiž na onkológii.

Ku každému zo zastavení Ježiša Krista totiž autorka scenára Zuzana Demčáková napísala krátku dramatizovanú scénku s hlbokým posolstvom, s ktorým sa v momente identifikuje každý z nás. Bez ohľadu na to, či sa budeme baviť o predsudkoch, démonoch na dne pohárika, totálnom mamonárstve, nešťastiach, ktoré nechodia po horách, ale po ľuďoch, závisti alebo úzkostiach, nenájde sa človek, ktorý by podobnou výzvou neprešiel alebo aby aspoň nepoznal vo svojom okolí niekoho, kto sa musel s takouto skúškou vysporiadať. Odkaz je však jasný – pravou kresťanskou láskou je odpustenie a pomoc bez ohľadu na to, či niekto predtým hodil kameňom…

Mimoriadne diskutovanou témou posledných mesiacov/týždňov je rodina. Hoci FS Lipovec a DFS Lipovček sa s touto dramatizáciou krížovej cesty predstavili v premiére v roku 2014, na svojej aktuálnosti nestratila nič ani po piatich rokoch. O to viac mrazí zo slov „strateného“ syna, ktorý sa vracia domov k matke na smrteľnej posteli, aby poprosil o odpustenie: „Bože, zlož mamu z kríža a keď chýba ešte nejaký klinec, vraz ho radšej do mňa…“

Niet divu, že premiéra zanechala vo veriacich v Čemernom, a nielen Čemernom silné emócie. Inak tomu nebolo v kostole Fatimskej Panny Márie ani v piatok. „Našou krížovou cestou sme chceli pripomenúť, že Veľká noc nie je o preplnených nákupných centrách a nakupovaní. Mali by sme spomaliť, zastaviť sa a s pokorou sa zamyslieť nielen nad sebou, ale aj nad tým, či našu pomoc nepotrebujú napríklad ľudia okolo nás,“ vysvetlil umelecký vedúci FS Lipovec a DFS Lipovček Miroslav Jenčo.

Keďže všetci účinkujúci boli oblečení v krojoch a texty prednášali v zemplínskom nárečí, administrátor Rímsko-katolíckej farnosti Fatimskej Panny Márie v Čemernom Marcel Stanko sa im poďakoval za to, že cez folklór dojímavým a fascinujúcim spôsobom priblížili život, život podľa viery. „Aj keď to bola modlitba, bola dramatizovaná. Myslím si, že môže byť na mieste, aby sme váš výkon ocenili potleskom,“ dodal duchovný M. Stanko.   

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!