KĽUD sa v komediálnom seriáli IZO LACI I JA prihovára z roku 2024

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Creative Shows, s.r.o. a divadlo KĽUD našli videodenníky z roku 2024 a vyrobili z nich seriál s názvom IZO LACI I JA. Uvádzajú ho ako sci-fi komediálny sitkom z blízkej budúcnosti, ktorá je bližšie, ako by sme chceli.

Režisér, scenárista a herec Jozef Jenčo začal písať text divadelnej hry v roku 2020 počas vrcholiacej pandémie koronavírusu. Napriek tomu, že k tejto téme pristúpil s rešpektom, predsa len sa mu v tom čase nezdalo vhodné uviesť ho na divadelných doskách. „Potom som to dal v roku 2021 prečítať Stanke Lenártovej, ktorá k tomu robila dramaturgiu a povedala, že to musíme určite urobiť,“ vysvetľoval Jozef Jenčo.

V KĽUD-e sa nikdy vážnym spoločenským témam nevyhýbali. Aj v tomto prípade spracovali sondu do mysle človeka, ktorý sa ocitol v izolácii – karanténe a dali tomu nadhľad, aj charakteristický humor. Divadelná hra je napísaná formou vlogu a natočená ako 5-dielny seriál. Dej sa odohráva v roku 2024 po štvorročnej izolácii ako odkaz budúcim generáciám. Jednotlivé časti sa natáčali v starej pivnici. „Keď Aďo Jenčo, ktorý mal na starosti kameru, strih a podieľal sa tiež na réžii, uvidel ten priestor, povedal o ňom, že je dokonalý a hneď pripravený na natáčanie, pretože tam vyzerá ako v bunkri. Natáčali sme teda dva dni v januári v pivnici, v ktorej sa nekúrilo, ale zvládli sme to,“ dodal s úsmevom J. Jenčo.

Hoci inšpiráciou pre príbehy bola éra kovidu a situácie s tým spojené, v druhej časti sa J. Jenčo dotkne aj aktuálnej témy na Ukrajine. Stále však platí, že sa bavíme o texte spred dvoch rokov… „Dej sa síce fiktívne odohráva v roku 2024, ale keďže vzťahy boli napäté aj v roku 2020, napísal som to do textu už vtedy. Pred dvoma rokmi som to bral pobavene, no dnes to žiadna sranda nie je,“ uviedol J. Jenčo.

Druhá časť komediálneho seriálu IZO LACI I JA bude mať premiéru na facebookovej stránke Divadla KĽUD 3. marca o 18.00 hod.

 

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!