Folklórny súbor Vranovčan: Ďakujeme za povznášajúci pocit hrdosti!

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Keď sme sa s detským folklórnym súborom Cifroško a folklórnym súborom Vranovčan prihlásili do šou Zem spieva, s pokorou sme si uvedomovali, že ľudové tradície, ako spoločné dedičstvo nás všetkých, sú autentickým a dojímavým svedectvom o živote, ktorý prežívali naše staré mamy a naši starí otcovia. V každej piesni, tanci, zvykosloví sú bez cenzúry hlboko vryté ich radosti, aj strasti, túžby, aj ponosy…

Našim prianím bolo prostredníctvom RTVS prezentovať folklór charakteristický pre náš región Zemplína a Šariša, preto sme boli vďační za každú ďalšiu príležitosť, či už to bolo prvé televízne kolo, semifinále a samozrejme finále.

Ľudové tradície, ako dedičstvo nás všetkých, nespomíname náhodou. Práve zvyky zachované v ľudových tradíciách v minulosti spájali ľudí pri rôznych príležitostiach – dospelých pri práci na poli, deti pri hrách, mládež na tanečných zábavách alebo po večeroch, keď sa ľudia stretávali, lebo spolupatričnosť kládli vo svojich hodnotách na najvyššie miesta.

Dokonalý pocit spolupatričnosti sme vďaka šou Zem spieva zažili aj my vo folklórnom súbore Vranovčan. Ak si uvedomíme, že robíme len to, čo nás baví a k čomu máme pozitívny vzťah, reakcie verejnosti na sociálnych sieťach, v e-mailoch alebo sms správach nám spôsobili zimomriavkové emócie! Chceli sme sa iba pochváliť v akom nádhernom a bohatom regióne na tradície žijeme, preto nás doslova dojalo, akej podpory sa nám od vás, milí Vranovčania, dostalo.

Podelili ste sa s nami o povznášajúci pocit hrdosti na kraj, región, mesto, kde žijeme a žili naši predkovia, a to pre nás znamená najviac! Ak viete, že ľudia po vašom vystúpení s hrdosťou povedia „som z Vranova, som Vranovčan“, vaša práca zrazu dostáva iný rozmer, nový zmysel a za to sa chceme, s úctou a úprimne z celého srdca, v mene celého folklórneho súboru poďakovať všetkým, ktorí nám tento pocit dopriali.
Ďakujeme!

Umelecký vedúci FS Vranovčan Peter Kocák a členovia folklórneho súboru Vranovčan

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!