Folklórny súbor Orgonina sa v januári predstaví v Zem spieva

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Končí sa rok 2019 a prináša so sebou otázky o tom, čo sme počas roka stihli urobiť. To sa týka aj Folklórneho súboru Orgonina.

Navštívili sme tri európske a dokonca aj jednu ázijskú krajinu. Začiatkom roka sa vycestovali do Saudskej Arábie (Riyadh) a o pár mesiacov neskôr na folklórny festival do Maďarska (Pécs). Ďalším zájazdom bola slnečná Kréta kde sme boli súčasťou CIOFF festivalu Cultural meeting of Chania. Cestovanie sme zakončili návštevou našich dobrých priateľov v rumunskom meste Sibiu Počas leta sme absolvovali 11 letných vystúpení v rôznych obciach východného Slovenska. Zúčastnili sme sa aj Hornozemplínskych folklórnych slávnosti doma vo Vranove nad Topľou.

Speváčky – z natáčania Kapury, na ranči v Pavlovciach. FOTO: archív FS Orgonina

Okrem iného sa nám podarilo natočil dva klipy do folklórnej relácie Kapura. Prvý klip s názvom „Kovaľská“ sme natáčali priamo na dvore pavlovskej vyhne. V druhom klipe sa predviedli naše speváčky, ktoré sa prezentovali piesňami z Pavloviec. Obidva klipy sa v tejto relácii umiestnili na prvom mieste. Zúčastnili sme sa aj kastingu televíznej folklórnej show Zem spieva III a natáčania v štúdiu RTVS, ktoré bude odvysielané v januári 2020.

Tanečníci a hudba – pred vyhňou v Pavlovciach. FOTO: archív FS Orgonina

Rok 2019 sa do našej kroniky zapíše aj tým, že sa nám podarilo nahrať naše prvé CD. Speváci a speváčky celý rok študovali piesňový materiál, skúšali, zhrávali a veríme, že sa Vám naše prvé CD bude páčiť.

Budúci rok plánujeme…

Nový rok sa nezadržateľne blíži a s ním je spojená aj výnimočná akcia pre nás, členov FS Orgonina. Rok 2020 je rokom, kedy oslávime 15. výročie založenia nášho súboru, na ktorom oficiálne uvedieme do života naše prvé CD.

Z kastingu Zem spieva 3. FOTO: archív FS Orgonina

Okrem príprav nášho výročia nás čaká aj príprava na súťaž choreografií, ktorej sa pravidelne zúčastňujeme. Tak ako aj každý rok , aj tento krát nás kroky povedú do zahraničia. Pozvanie sme dostali na FIDAF a CIOFF festival v tureckom meste Büyükçekmece a taktiež aj na CIOFF festival Frýdek Místek v Českej republike.

Fungovanie nášho súboru by nebolo možné bez sponzorov, či rôznej formy spolupráce. Preto sa touto cestou chceme poďakovať mestu Vranov nad Topľou za dotáciu na zahraničné zájazdy, Mestskému domu kultúry za poskytnutie priestorov na cvičenie a v neposlednom rade Hornozemplínskemu osvetovému stredisku za pomoc pri nahrávaní CD.

Poďakovať chceme aj všetkým našim priaznivcov. Všetkým vám želáme požehnané sviatky a šťastný Nový rok.

FS Orgonina
 

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!