Archeopark v Hanušovciach nad Topľou oslávil piate narodeniny

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Archeopark v Hanušovciach nad Topľou otvoril svoje brány pre širokú verejnosť. V rámci osláv svojich narodenín organizovalo Krajské múzeum v Prešove – organizačná jednotka Kaštieľ a Archeopark Hanušovce nad Topľou tretí archeofestival v tomto roku. Návštevníci sa tak mohli v závere sezóny opäť preniesť do minulosti.

Návštevníci archeoparku mohli zažiť výlet do ďalekej minulosti. Pripravené boli ukážky tradičných remesiel, vrátane tých ohnivých a rôzne tvorivé dielne. Tí zručnejší si mohli dokonca vyraziť mincu alebo vypáliť vlastnú keramiku.

„V tejto sezóne, ktorú sme oficiálne otvorili 3.5.2019, sme okrem iného, organizovali každý štvrtok tvorivé dielne počas Prázdnin v praveku. Veľmi nás teší pozitívna spätná väzba, ktorú dostávame od našich návštevníkov,“ hovorí Mgr. Ivana Lešičková, archeologička Krajského múzea v Prešove, organizačná jednotka Kaštiel a Archeopark Hanušovce nad Topľou.

Nechýbali však ani obľúbené praveké maškrty, akými sa v minulosti sýtili naši predkovia, či zábavné kvízy a súťaže. „Ľudia sa mohli na chvíľu stať remeselníkmi v rôznych historických obdobiach. Rozkúrili sme aj v chlebovej peci a podľa starého slovanského vzoru upiekli chlieb. Návštevníkov sme však ponúkli aj maslom a mannou našich predkov – slovanskou kašou," dodáva Lešičková.

Pôvodné Vlastivedné múzeum v Hanušovciach nad Topľou vzniklo v r. 1975. 1. 1. 2017 sa zlúčilo s Krajským múzeom v Prešove. Spolu s jeho pôvodnou pobočkou v Stropkove tak pôsobí v troch mestách, preto si buduje značku Tripolitana (trojmestie). Vo svojich expozíciách a depozitároch má takmer 100 tisíc kusov predmetov mimoriadnej múzejnej hodnoty. Veľkou pýchou hanušovského múzea je živé archeologické múzeum v prírode, v Prešove expozícia starej hasičskej techniky, najväčšia na Slovensku a Stropkov sa zasa môže pochváliť stálou výstavou bábik zo sveta a bábik z literatúry. Každoročne Tripolitana pripravuje desiatky rôznych akcií, ako sú výstavy, vernisáže, koncerty, prednášky, a rôzne projekty pre školy.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!