V Hencovciach vznikol „na Ondave“ nový otužilecký klub

  • Obce
  • Dátum: 06.12.2020
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Otužovanie sa stáva každým rokom stále väčším a väčším fenoménom. Pribúdajú otužilci, pribúdajú otužilecké kluby. Nový vznikol aj v Hencovciach. Trikrát do týždňa do chladných vôd Ondavy vstupujú Hencovské kačičky.

Otužovanie sa stalo pre mnohých životným štýlom. Komunita, pozitívne vplyvy na imunitný systém, vystúpenie z vlastnej komfortnej zóny… Dôvodov, prečo ľudia vstupujú s príchodom zimného ročného obdobia do ľadovej vody, je hneď niekoľko.

V Hencovciach boli priekopníkmi Marek Tomáš s bratom. Tento rok sa k ním pridali aj ďalší. Kým niektoré celebrity vnímajú otužovanie, ako súčasť PR, nad čím mnohí odborníci krútia hlavami, praví otužilci majú pred vodou a chladom prirodzený rešpekt, preto pri kúpaní nie je priestor na exhibíciu. S otužovaním sa totiž odporúča začať postupne, nie hneď teplotnými extrémami. „Marek s bratom chodili do vody už skôr. Tiež som nad tým rozmýšľal, tak sme sa k ním, spolu s ostatnými, pridali. So spoločnými kúpačkami sme začali na „Martina“. Prvýkrát mala voda 8, vo štvrtok 3,5 a dnes (6. decembra, pozn. red.) sme namerali 7 stupňov… Keďže väčšina z nás sú začiatočníci, pobyt vo vode prispôsobujeme tomu, akú má teplotu. Nechceme nič podceniť, ani preceniť sa,“ vysvetľoval Peter Dudáš.

Do Ondavy vstupujú trikrát týždenne – v utorok, štvrtok a nedeľu. Každou kúpačkou sa otužilecká partia v Hencovciach rozrastá. Niet pochýb, že postupne sa určite pridajú aj viacerí z početného publika, ktoré síce v nedeľu ešte ostalo na brehu, ale nálada bola v prospech nových výziev. „Bavia ma endorfíny s tým spojené a výzva prekonať sa, lebo nie každý vstúpi do takejto vody a vydrží v nej. Postupne, ako sa začne ochladzovať, budú aj podmienky viac otužilecké, čo bude určite iné a my sa na to tešíme,“ dodal P. Dudáš.

Partia v Hencovciach dala názov ich otužileckému klubu Hencovské kačičky, čím preukázala nadhľad a zmysel pre humor. „Vorvane alebo tulene majú vo svojich názvoch viaceré kluby. Chceli sme to vziať s nadhľadom, s humorom, pretože viacerí z nás nie sme práve úplne najštíhlejší, tak sme na to išli z opačnej strany a vybrali sme si kačičky,“ usmieval sa P. Dudáš.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!