V Čičave vyčistili povalu kostola od guána po netopierovi veľkom

  • Obce
  • Dátum: 04.11.2021
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Na povale Gréckokatolíckeho kostola v Čičave žije tretia najväčšia reprodukčná kolónia netopiera veľkého na Slovensku. Počas jej čistenia vypratali ochranári a dobrovoľníci 35 vriec netopierieho trusu – guána.

Povalu kostola v Čičave využíva v letných mesiacoch samičia kolónia o veľkosti cca 1300 jedincov. Podkrovie, ktoré obývajú, bolo naposledy čistené v roku 2018 a za ten čas sa tam nahromadila veľká vrstva guána. Do jeho upratovania sa v uplynulých dňoch pustili pracovníci projektu BAT4MAN, ktorým asistovali dobrovoľníci z radov členov Spoločnosti pre ochranu netopierov na Slovensku, zástupcovia Regionálneho centra ochrany prírody Prešov a Chránenej krajinnej oblasti Východné Karpaty, ako aj miestni obyvatelia.

Dokopy sa vynieslo 35 vriec guána, ktoré môžu občania obce využiť ako vynikajúce hnojivo do záhradiek. Vďaka vyčisteniu povaly sa podarilo zabezpečiť vhodné podmienky na ďalšiu existenciu tejto významnej kolónie. „Správcovi farnosti bola udelená ďakovná prezentačná plaketa „Objekt priateľský k netopierom“, ktorá bude zdobiť fasádu kostola a informovať verejnosť o výskyte netopierov v podkroví. Poďakovanie patrí všetkým zúčastneným a zvlášť správcovi farnosti, ktorý sprístupnil kostol v čase blížiacich sa dušičkových sviatkov,“ poďakovala sa Marta Hrešová zo Štátnej ochrany prírody SR, Regionálneho centra ochrany prírody v Prešove.

Ako ďalej dodala, netopier veľký je jedným z našich najväčších druhov netopierov. Jeho rozpätie krídel je do 40 centimetrov a dosahuje hmotnosť až 40 gramov. Početné kolónie môže tvoriť niekoľko tisíc jedincov v jednom podkroví, kde sa v podmienkach strednej Európy rozmnožuje. Zimuje v podzemí pri teplote 6 – 8 °C. Je dobrý letec a na zimoviská migruje aj do vzdialenosti 200 kilometrov. Zaujímavá je jeho lovná stratégia. Loví v otvorených lesoch, kde počúva zvuky hmyzu lezúceho v hrabanke. Keď zaznamená väčší hmyz, pristane a korisť – hlavne bystrušky a väčšie chrobáky naháňa na zemi. Vylieta z úkrytu približne 20 minút po západe slnka. „Netopiere sú významnými pomocníkmi pri regulácii populácií hmyzu. Všetky druhy netopierov sú zákonom chránené. Spoločenská hodnota netopiera veľkého je 1 000 eur,“ doplnila M. Hrešová.

Aktivity boli finančne podporené projektom BAT4MAN-HUSKROUA/1702/6.1/0021.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!