V Cabove a Sečovskej Polianke stíhali testovať aj „cezpoľných“

  • Obce
  • Dátum: 09.11.2020
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

V druhom kole celoplošného testovania antigénovými testami na COVID-19 bolo v okrese Vranov nad Topľou testovaných 45 803 osôb (v 1. kole 43 552), z toho pozitívny test malo 272 z nich (v 1. kole 460). Jednou z troch obcí, spolu s Čiernym nad Topľou a Novou Kelčou, kde počas obidvoch kôl nezaznamenali ani jeden pozitívny prípad, bol Cabov. Štatistiky zverejnilo Združenie miest a obcí vranovského regiónu.

Hoci Cabov patrí s takmer štyrmi stovkami obyvateľov medzi menšie obce vo vranovskom okrese a leží od hlavného ťahu, už 1. kolo potvrdilo, že záujem o otestovanie v priestoroch obecného úradu majú aj „cezpoľní“. Ako vysvetlil starosta Viliam Popaďák, počas „prvého“ víkendu otestovali 209 miestnych obyvateľov a 144 ľudí, ktorí v obci trvalý pobyt nemajú. „V sobotu okolo jedenástej sme mali z 275 dodaných testov už iba 25 kusov. Situáciu sme riešili s Ozbrojenými silami SR a v krátkom čase nám bolo dodaných ďalších 250 testov, preto sme mohli plynulo testovať ďalej a bez problémov. Hoci mnohí nemajú v obci trvalý pobyt, sú to naši rodáci, ktorí často navštevujú rodnú dedinu a využili aj túto príležitosť otestovať sa u nás,“ uviedol starosta Cabova Viliam Popaďák.

V druhom kole otestovali v Cabove dokonca 523 osôb. V. Popaďák ocenil nasadenie testovaciu tímu a za spoluprácu sa poďakoval aj dobrovoľným hasičom. Za nárastom oproti prvému kolu je fakt, že viacerí obyvatelia predovšetkým z trebišovského okresu pracujú v okrese Vranov nad Topľou a potrebujú sa preukázať testom s negatívnym výsledkom, preto sa nechali otestovať práve v Cabove. Vychádzajúc zo skutočnosti, že do štatistík sa zapísali nielen obyvatelia obce, je nula pozitívnych prípadov o to viac dobrou správou. „Som veľmi rád, že občania v našej obci rešpektujú jednotlivé opatrenia a pokyny. Sú zodpovední, ohľaduplní, dodržiavajú R – O – R a výsledok nás teší. U „cezpoľných“ sme mali asi v obidvoch kolách šťastie (úsmev). Nárast počtu testovaných osôb z trebišovského, či košického okresu nás neprekvapil. Mali sme zverejnené mobilné telefónne číslo, na ktoré volali a pýtali sa, ako na tom sme, resp. či sa môžu prísť otestovať,“ vysvetľoval V. Popaďák.

Podobná situácia bola v Sečovskej Polianke. Kým v 1. kole otestovali 1 295 osôb, v 2. kole to bolo dokonca 1 810. Pre verejnosť boli k dispozícii dve odberné miesta a situácia pri opakovanom testovaní neprekvapila ani starostu Michala Urbana. „Vzhľadom na našu polohu sme počítali s tým, že predovšetkým obyvatelia z okresu Trebišov, ktorí pracujú v našom okrese, sa budú chcieť u nás otestovať. Pripravených sme teda mali 2 400 testov. Hoci v druhom kole sme otestovali o 515 osôb viac, všetko prebiehalo hladko bez toho, aby sa tvorili dlhé rady. Ľudia už vedeli, čo ich čaká, boli disciplinovaní a keďže aj testovací tím pracoval výborne, zvládli sme to,“ reagoval starosta Sečovskej Polianky Michal Urban.

V 1. kolo zaznamenali v Sečovskej Polianke tri pozitívne prípady. V 2. kole ich bolo u obyvateľov s trvalým pobytom v obci sedem a u ostatných šesť. „Ľudia pracujú v iných okresoch, aj v zahraničí, preto nárast pozitívne testovaných osôb vnímam práve v tomto kontexte. Dôležité bude, aby sme sa ďalej správali zodpovedne a postupne znižovali počet pozitívne testovaných,“ dodal M. Urban.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!