Na plošné testovanie sa pripravujú aj samosprávy vo vranovskom okrese

  • Obce
  • Dátum: 24.10.2020
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Po pilotnom plošnom testovaní antigénovými testami na COVID-19 na Orave a v okrese Bardejov čaká rovnaký proces od 30. októbra do 1. novembra celé Slovensko. V tejto súvislosti zasadali v piatok Krízový štáb okresu Vranov nad Topľou, ako aj Krízový štáb mesta Vranov nad Topľou. Definitívny zoznam odberových miest vo vranovskom okrese bude zverejnený budúci týždeň.

Cieľom Krízového štábu okresu Vranov nad Topľou bolo skoordinovať postup medzi štátnou správou, samosprávou a ostatnými zložkami, ktoré budú priamo participovať na zabezpečení testovania v odberných miestach. Zasadnutie viedol vedúci odboru civilnej ochrany a krízového plánovania Okresného úradu vo Vranove nad Topľou Pavol Molčan. Zúčastnili sa ho zástupcovia Združenia miesta obcí vranovského regiónu, Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom vo Vranove nad Topľou, polície a hasičov. Dodáme, že celoplošné testovanie predbieha pod gesciou Ozbrojených síl SR (OS SR). Vranovský okres patrí územne pod 22. mechanizovaný prápor v Michalovciach.

Témou rokovania na Okresnom úrade vo Vranove nad Topľou bol prevádzkový poriadok odberných miest vypracovaný Úradom verejného zdravotníctva SR. Prítomní sa v diskusii venovali nielen kompetenciám súvisiacim so zabezpečením ochranných pracovných pomôcok, dezinfekčných prostriedkov, či materiálneho vybavenie odberových miest, ale aj likvidácii biologického odpadu a dezinfekcii priestorov. „Primátori a starostovia dostali manuál, v ktorom je definované, čo zabezpečia OS SR a čo má zabezpečiť samospráva. V priebehu najbližších dní navštívia príslušníci ozbrojených síl všetky mestá a obce, kde sa bude testovať a budú koordinovať ďalší postup. Práve na týchto pracovných stretnutiach ešte bude priestor doladiť detaily a dať odpovede na otázky, ktoré si starostovia pripravia,“ uviedol vedúci odboru civilnej ochrany a krízového plánovania Okresného úradu vo Vranove nad Topľou Pavol Molčan.

Keďže v porovnaní so zabezpečením volieb je, vzhľadom na diametrálne odlišné okolnosti, celoplošné testovanie z pohľadu organizácie novou skúsenosťou, na miestnu samosprávu deleguje všetky oficiálne informácie Združenie miest a obcí vranovského regiónu. Tajomník ZMOVR a starosta Nižného Hrušova Ján Fenčák na okresnom krízovom štábe otvoril viaceré detaily, ako napr. preškolenie nezdravotníckych administratívnych pracovníkov v súvislosti s bezpečným vyzlečením sa z ochranného odevu, aby nedošlo k ich kontaminácií. Aj na základe skúseností polície upozornil na to, aby pri organizácii na odberných miestach pomáhali viacerí dobrovoľníci. „Odporučili sme, aby v obciach do 1 000 obyvateľov boli k dispozícii mimo odberových miestností dvaja a v obciach nad tisíc obyvateľov štyria dobrovoľníci. S požiadavkou o spoluprácu sme oslovili tajomníka Územnej organizácie Dobrovoľnej požiarnej ochrany vo Vranove nad Topľou Jána Šopiaka a v obciach, kde majú marginalizované skupiny, môžu vypomôcť členovia MOPS. Určite bude dôležitou pridanou hodnotou, ak nám v pozícii dobrovoľníkov vypomôžu naši ľudia z obcí, ktorých obyvatelia poznajú, vďaka čomu predpokladáme väčšiu mieru vzájomného rešpektu a dôvery,“ reagoval tajomník ZMOVR a starosta Nižného Hrušove Ján Fenčák, ktorý dodal, že zdravotnícki, aj nezdravotnícki dobrovoľníci sa môžu prihlásiť na www.korona.gov.sk.

V obciach sa samosprávy rozhodli vypracovať informačný leták, ktorý bude v priebehu budúceho týždňa distribuovaný do poštových schránok domácností. Uvedené na ňom bude, kde sa odberné miesto nachádza, kedy sa testuje, vrátane času určeného na prestávku pre testovací tím a ďalších pokynov nevyhnutných pre samotný proces testovania. „Za ZMOVR sme vyzvali starostov, aby upokojili obyvateľov a vysvetlili im, že prípravy na testovanie prebiehajú s plnou dôslednosťou. Presné informácie budeme publikovať budúci týždeň, kedy budú známe závery aj z pilotnej fázy testovania na Orave a v okrese Bardejov. Osobne som už v piatok komunikoval s mojimi dvoma kolegami v bardejovskom okrese. Vysvetlili nám, ako ráno nabiehali s tým, že keď sa testovanie rozbehlo, v priebehu dňa to už potom išlo hladko. Vyskytli sa síce problémy pri otvorení odberových miest, ale môžem povedať, že samospráva si svoju časť splnila elegantne,“ vysvetľoval J. Fenčák.

Definitívny zoznam odberových miest vo vranovskom okrese bude zverejnený budúci týždeň s tým, že ich počet nebude kopírovať zoznam volebných okrskov. V médiách sa zároveň komunikuje, aký najefektívnejší spôsob by mali samosprávy zvoliť pri zvolávaní občanov. Samozrejme, platí, že verejnosť sa môže prísť testovať v akomkoľvek ľubovoľnom čase, kedy budú odberové miestnosti otvorené, ale starostovia pracujú na odporúčaní, kedy by mohli byť ľudia testovaní v orientačnom čase podľa ulíc alebo čísla domov. „Regionálna hygienička Ľudmila Rosiarová prišla s veľmi dobrým nápadom vytvoriť pri obci linku, samostatné mobilné číslo. Obsluhoval by ho dobrovoľník, ktorí bude mať na dohľad testovacie miesto a bude vedieť usmerniť občanov, ako je na tom testovací tím, či môžu prísť hneď alebo neskôr. Aj toto sme starostom odporučili,“ doplnil J. Fenčák.

Viac informácií o plošnom testovaní na COVID-19 získate na www.somzodpovedny.sk.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!