Problémy s novými testami zaznamenali aj v Sačurove, či S. Polianke

  • Obce
  • Dátum: 18.03.2021
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Testovanie antigénovými testami vyvolalo novú polemiku. Dôvodom sú testy od spoločnosti Siemens Healthineers. Viacerí starostovia upozornili na momenty, kedy občanov museli otestovať viackrát, aby si boli zdravotníci istí korektným výsledkom.

Samosprávy testujú novými antigénovými testami ostatné dva týždne. Z viacerých obcí však hlásili komplikácie. Ako vysvetlil starosta Sačurova Peter Barát, kým v minulosti sa stalo, že chybu vykázali maximálne tri testy, teraz ich bolo pri 695 otestovaných osobách až cez 40. Na jednej strane ho teší, že nezaznamenali ani jeden pozitívny prípad, no na strane druhej si kladie otázku súvisiacu so spoľahlivosťou testov. „Doteraz zdravotníci testovať vedeli a zrazu nevedia, hoci ide o iné testy? Príde mi to voči ním nefér,“ reagoval Peter Barát.

V Sačurove testovali od začiatku roka už jedenásťkrát. Oproti iným obciam je toto číslo vyššie kvôli tomu, že okrem štandardných víkendových termínov viackrát pretestovali aj obyvateľov miestnej rómskej komunity. P. Barát priznáva, že zdravotníci, aj dobrovoľníci sú už z testovania unavení. „Naposledy sme museli niektorých ľudí otestovať aj dva, trikrát, aby sme im vedeli oznámiť objektívny výsledok. Testovanie novými testami je prácnejšie a zdĺhavejšie, k tomu sme napočítali viac ako 40 kazivých. Úprimne poviem, nemáme už ďalej chuť testovať a preháňať našich ľudí,“ uviedol P. Barát.

Podobnú skúsenosť majú tiež v Sečovskej Polianke. Napriek tomu, že zdravotníci si naštudovali manuál, ako nové testy používať, predsa len starosta Michal Urban konštatoval, že pri prvom testovaní testami od Siemensu zaznamenali 15 chybových kusov a o týždeň sa dokonca objavili sety, ktoré neboli úplné. „Celkový priebeh rozrábania testov je zložitejší, preto sa testovací čas predlžuje, čo potvrdili aj zdravotníci. Okrem toho sme museli niekoľkých občanov otestovať opakovane. Neboli nadšení, že sa museli vrátiť, ale snažili sme sa im to vysvetliť, že sme začali testovať s novými testami a tie si vyžadujú viac prípravy,“ vysvetľoval Michal Urban.

Ministerstvo zdravotníctva SR v svojom stanovisku vysvetlilo, že nákup týchto testov sa realizoval na úrovni Európskej komisie, pričom podobné problémy zaznamenali vo viacerých členských štátoch. „Konzultujeme to aj s výrobcom,“ uviedla hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová. Doplnila, že ministerstvo pripravilo inštruktážne video, ktoré sa distribuovalo mobilným odberovým miestam, ako testy správne používať. Faktom však ostáva, že napr. v okrese Vranov nad Topľou sa e-mail s inštrukciami dostal na obce až v pondelok.

Sečovskej Polianke pomohlo s sms systémom mesto Košice

Organizovaním testovania sa snažia obce vyjsť v ústrety svojim občanom, aby kvôli potvrdeniu o vykonaní testu nemuseli cestovať za službami permanentných MOM do mesta, v tomto prípade Vranova nad Topľou. Združenie miest a obcí Slovenska pomohlo samosprávam registračným systémom BOOKIO a napr. v Sečovskej Polianke sa nechali navyše inšpirovať mestom Košice. Aj vďaka podanej ruke mestského úradu z metropoly východného Slovenska mohli zaviesť sms systém, ktorým oznamujú občanom výsledok testu. „Pred zavedením sms systému museli ľudia na vyhodnotenie čakať. Pred tromi týždňami sme mali štrnásť pozitívnych prípadov a všetci čakali v čakárni, kde sa mohli infikovať aj ostatní. Teraz to funguje tak, že občan pri registrácii zadá svoje údaje, zdravotník ho otestuje, no už nečaká, ale idem domov a do 15 minút dostane prostredníctvom sms výsledok testu, čo je rýchlejšie a hlavne bezpečnejšie,“ dodal M. Urban.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!